Domácí

Jeden skandál za druhým. Hlubuček není první problém hnutí STAN

Hnutí STAN od podzimních voleb padá z problému do problému. Jakmile jeden skandál vyřeší, tak se objeví další. Nejčerstvější kauza se týká náměstka pražského primátora a starosty městské části Praha-Lysolaje Petra Hlubučka. Do problémů se už ale dostali i další významní představitelé strany.

Starostové a nezávislí (STAN) zaznamenali v podzimních sněmovních volbách velký úspěch. Od té doby se hnutí ale příliš nedaří a řeší jeden problém za druhým.

Kandidát na ministra průmyslu

S problémy se hnutí potýká už od minulého roku. Jako první muselo hasit potíže kolem svého místopředsedy Věslava Michalika (STAN). Ten měl být kandidátem strany na ministra průmyslu a obchodu, ale objevily se informace o jeho podnikání přes kyperskou firmu a možný střet zájmů.

Michalik, který minulý týden náhle zemřel, nakonec sám ustoupil a na ministra nekandidoval. Nařčení odmítal, ale podle svých slov nechtěl vládu zatěžovat skandály. "Dospěl jsem k závěru, že je pro mě důležitější STAN. Vláda by neměla začínat s tím, že je přirovnávána k tomu, že je to stejné jako předtím," řekl tenkrát starosta Dolních Břežan Michalik.

Ministrem průmyslu za STAN se nakonec stal manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Co k tomu tehdy řeklo vedení strany, si můžete pustit v tomto článku na TN.cz.

Související obsah

Cesta do USA

Hnutí si vyřešením problému s ministerstvem průmyslu a obchodu oddechlo jen na chvíli. 10. ledna totiž další místopředseda hnutí a poslanec Jan Farský oznámil, že odjede na více než půlroční stáž na univerzitu do amerického Oregonu. Farský ovšem zároveň chtěl zůstat poslancem a plat posílat na charitu.

Na důležitá hlasování měl v plánu přilétat a jinak pracovat na dálku, což ovšem řada poslanců kritizovala. Vyšlo navíc najevo, že o své cestě věděl už před volbami a přesto v nich kandidoval. Předsednictvo hnutí ho nakonec vyzvalo k rezignaci na poslanecký mandát, což Farský udělal. Více o Farského kauze se dozvíte v tomto článku na TN.cz

Podezřelé dary

V lednu musela strana řešit také podezřelé dary od firem ovládaných společnostmi z Kypru a od firmy s trestně stíhaným spolumajitelem. V reakci na to se hnutí rozhodlo vrátit všechny finanční dary od právnických osob, které na účet přišly od parlamentních voleb. Podle předsedy Víta Rakušana šlo o 3,42 milionu korun.

Strana ale opět odmítla, že by postupovala nezákonně. "Byli jsme přesvědčeni, že zákonnost postupu je dostatečným kritériem, ukázalo se, že to v tomto případě nestačí," uvedl Rakušan. STAN podle něj zohlední postoj veřejnosti, aby nepoškozoval pověst vlády. "Žádné peníze nestojí za to, abychom riskovali důvěru lidí," dodal tehdy.

Související obsah

Polčák a Vrbětice

Problémy muselo hnutí řešit i kvůli dalšímu místopředsedovi. Média totiž v březnu informovala, že europoslanec a advokát Stanislav Polčák získá peníze za prosazení zákona o odškodnění pro obce za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Web Seznam Zprávy napsal, že měl Polčák od čtyř obcí dostat celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch.

Politik k tomu uvedl, že starostové mu odměnu sami navrhli a výše je mnohem nižší, než umožňují tarify. Nakonec ale uvedl, že se peněz vzdá a rezignoval také na post místopředsedy. Opět ale trval na tom, že žádná pravidla neporušil. Za Polčáka se postavil i předseda Rakušan, jeho vyjádření naleznete v tomto článku na TN.cz

Související obsah

Poslední hřebíček do rakve? 

Nejnověji je v potížích náměstek primátora Prahy Petr Hlubuček (STAN). Podezření se týká uplácení a účasti na organizované skupině. Policie se údajně zajímá rovněž o ministra školství a dalšího místopředsedu hnutí Petra Gazdíka (STAN). Hnutí se nyní v průzkumech samostatně pohybuje kolem 6,5 procenta a s přibývajícími kauzami mu hrozí, že v podzimních komunálních volbách neuspěje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz