Domácí

Odborníci řekli, jak ušetřit za tankování. Záleží i na tom, co máte v kufru

Odborníci řekli, jak ušetřit za tankování. Záleží i na tom, co máte v kufru
Benzínka - ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Ceny pohonných hmot navzdory vládnímu opatření stále rostou. Peníze za benzín a naftu se ale dají ušetřit. Podle odborníků záleží třeba na tom, co řidiči vozí v kufru, nebo zda tankují plnou nádrž.

Vláda snížila spotřební daň z benzínu a nafty o 1,50 koruny za litr. Opatření platí od června na čtyři měsíce. V současné době ale řidiči tankují paliva dráž než před zavedením opatření.

Průměrná cena litru benzínu se rychle šplhá k 50 korunám za litr. Nafta se pak prodává v průměru o tři koruny levněji. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která vývoj cen sleduje.

Související obsah

Odborníci prozradili, jak peníze za pohonné hmoty ušetřit. "Jedním z tipů je například snížit zátěž vozidla, díky které se snižuje jeho spotřeba. Každý kilogram navíc se takzvaně pronese a automobil má pak větší spotřebu na ujetý kilometr," uvedl ekonom Lukáš Kovanda. 

Podle ekonoma Štěpána Křečka má na spotřebu paliva vliv například to, co řidiči vozí v kufru. "Lidé vozí nepotřebné věci v kufru, a tím zbytečně auto zatěžují," řekl Křeček.

Dále se dá ušetřit v případě, že řidiči nenatankují plnou nádrž. "Jednou z možností je tankovat pouze půl nádrže, protože se tím opět sníží hmotnost automobilu a spotřeba paliva není tak výrazná," uvádí Kovanda. 

Související obsah

Na spotřebu paliva má velký vliv i jízda podle předpisů. "Je lepší dodržovat maximální povolené rychlosti nejen z hlediska zákona, ale také z hlediska spotřeby pohonných hmot," vysvětluje Křeček. Nepřiměřená rychlost je největším faktorem, který hltá palivo.

Řidiči mohou mít také špatně nahuštěné pneumatiky. Mají je buď podhuštěné, což zvyšuje odpor při styku s vozovkou a následně spotřebu auta, nebo přehuštěné. "Dalším faktorem velké spotřeby paliva je například to, že řidiči nedokážou ve městech pracovat se zelenými vlnami na semaforech," konstatuje Kovanda a dodává, že pokud se budou řidiči při řízení více hlídat, mohou významně ušetřit.

Ceny pohonných hmot jsou vysoké, stoupají i přes vládní opatření:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz