Domácí

Stát chce pomoci lidem se zdražováním energií. Síkela řekl, jak to bude vypadat

Zdražování energií zasáhlo domácnosti i firmy napříč Českem. Stát chce proto lidem pomoci a zavést úsporný energetický tarif. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) pro TV Nova řekl, jak by měl vypadat.

Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá příští týden vládě předložit návrh zákona o takzvaném úsporném tarifu. Domácnosti by tak získaly příspěvek na energie. "To, co půjde k projednání, je takový legislativní podvozek, na kterém my pak opatření přivezeme. Vláda může následně flexibilně rozhodovat o tom, kolik peněz lidem na příspěvek dá," řekl šéf resortu Jozef Síkela ve Snídani s Novou.

Pomoc by měla být pro všechny domácnosti, které topí elektřinou nebo plynem. "Dotkne se to i těch, které si umí spotřebu regulovat," vysvětlil ministr Síkela.

Související obsah

Domácnosti by následně měly dostat fixní příspěvek. "Podle toho, kolik spotřebují, stejně dostanou fixní částku. Pokud spotřebují méně, tím výraznější příspěvek to pro ně bude," poznamenal ministr, podle kterého je cílem zejména motivovat lidi k úspoře energií.

Příspěvek se však na některé tarify vztahovat nebude. "Říkáme si, že některé by nebylo správné dotovat. Například jde o tarify na víkendové nemovitosti, které člověk používá jen přes víkend. Například tedy chaty, které mají speciální tarify. Vyjmuli jsme i ty na dobíjení elektromobilů," nastínil ministr.

Resort chtěl podle Síkely především pokrýt tarify pro běžné obyvatele a střední třídu. Lidé o pomoc navíc nemusí nikde žádat. "Je to udělané prostřednictvím Operátora trhu s energiemi. Člověk uvidí na faktuře jednorázově za celou sezónu odpočet, kolik mu stát přispěje na energie," doplnil šéf ministerstva průmyslu a obchodu.

V případě schválení, by návrh mohl začít platit dle ministra už od začátku topné sezóny, tedy od 1. října.

Související obsah

Pomoc firmám

Ministerstvo chce pomoci se zdražováním energií také firmám. "Připravujeme pro ně kompenzaci nákladů. Ta je určena firmám z těch nejnáročnějších odvětví. Takových firem je několik desítek. Stát jim přispěje, ale ony se zavazují ve stejné výši investovat peníze například do snížení energií, zvýšení energetické účinnosti, popřípadě přechodu na energie s nižší uhlíkovou stopou," nastínil Síkela.

Podle ministra je Česko aktuálně třetí zemí v Evropě, která má nejvíce naplněné zásobníky plynu na obyvatele. "Máme je naplněné na 63 procent. To by stačilo při běžné spotřebě do konce října. Při úspoře zase o trochu déle," uzavřel Síkela.

Tématu se věnovala i reportáž v Televizních novinách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz