Zahraničí

Ukrajinu jsme nenapadli, prohlásil Lavrov. Putin podle Kremlu mobilizaci neplánuje

Ukrajinu jsme nenapadli, prohlásil Lavrov. Putin podle Kremlu mobilizaci neplánuje
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov spolu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem Zdroj: Profimedia

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odmítá, že by Rusko napadlo Ukrajinu. Speciální vojenská operace je podle něj jen specifický způsob vysvětlení Západu, že Rusko nesouhlasí s členstvím Ukrajiny v NATO.

"Ukrajinu jsme nenapadli," prohlásil ve čtvrtek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Tuto větu řekl v rozhovoru pro britskou televizi BBC.

Dále pak ve své podstatě naznačil, že důvodem války je komunikační nedorozumění mezi Ruskem a Západem. "Vyhlásili jsme speciální vojenskou operaci, protože jsme neměli absolutně žádnou jinou možnost, jak Západu vysvětlit, že zatažení Ukrajiny do NATO je zločinný akt," pronesl Lavrov.

Související obsah

​Lavrov neopomněl zmínit ruské podezření na rozsáhlou nacistickou činnost na Ukrajině. Reportér BBC ale poukázal na utrpení civilistů v Jahidne, kde podle OSN bylo 360 civilistů, včetně 74 dětí, drženo ruskými vojáky 28 dní ve sklepě školy. Tam nebyly toalety ani přístup k vodě. Deset starších Ukrajinců zemřelo.

"Je to obrovská škoda. Ale mezinárodní diplomaté, včetně Vysokého komisaře pro lidská práva u OSN, generálního tajemníka OSN a dalších představitelů OSN, jsou pod tlakem Západu. A často bývají zneužiti k šíření západních dezinformací," reagoval Lavrov. "Ani Rusko není bez poskvrnky. Rusko je tím, čím je. A nestydíme se ukázat, kdo jsme," dodal.

Již delší dobu se mluví o případné ruské vojenské mobilizaci kvůli vysokým ztrátám na Ukrajině. Objevily se dohady, že by ruský prezident Vladimir Putin mohl v pátek na mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu mobilizaci vyhlásit. To ovšem odmítl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, uvedl Ukrainian News.

Podívejte se na aktuální situaci na Ukrajině:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz