Zajímavosti

Lední medvědi mají naději na přežití. Našli si v Grónsku nová útočiště

Nadějná zpráva z Grónska potěšila přírodovědce. Tamní populaci ledních medvědů se daří i přes úbytek ledu v oceánech. Podle vědců je tak šance, že by tyto šelmy mohly přežít i globální oteplování.

Jen málokterý živočich se stal tak výrazným symbolem globálního oteplování jako právě lední medvěd. Už několik let vědci bijí na poplach, že pokud roztaje mořský led, přijdou lední medvědi o svá přirozená loviště.

Na jihu Grónska teď ale objevili skupinu medvědů, kteří zvládají přežívat i v prostředí, kde je ledu méně. Může za to pravděpodobně fakt, že do moře, kde žijí, přitéká sladká voda z tajících ledovců.

Související obsah

"Na jihu Grónska se odlamují ledové kry z pevninského ledovce. Ty pak plují do místních fjordů, kde díky nim vzniká jakási plovoucí krajina, na níž mohou lední medvědi lovit po celý rok," vysvětlila bioložka z Národního centra pro sběr dat o ledu a sněhu Twila Moonová.

A právě tohle zjištění může být důvod k optimismu. Podmínky, které dnes panují na jihu Grónska, se totiž podobají těm, které pravděpodobně budou panovat ke konci století i v severnějších oblastech.

Související obsah

​"Je to určitě něco, co bude zajímavé prozkoumat i v budoucnu. Ale to, co jsme zatím dokázali potvrdit, je to, že skupina medvědů, která žila na určitém izolovaném místě, se geneticky odlišila od té většinové populace," řekla evoluční genetička Beth Shapirová.

Podle odborníků jde na této skupině medvědů ilustrovat trend, který bude v budoucnu stále častější. Kvůli zhoršeným možnostem migrace budou po celé Arktidě vznikat geneticky odlišné skupiny ledních medvědů, které se budou různě vypořádávat s odlišnými životními podmínkami.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz