Zahraničí

Kupte si dům za euro. Nabízí je Itálie, Chorvatsko i Francie. PŘEHLED

Kupte si dům za euro. Nabízí je Itálie, Chorvatsko i Francie. PŘEHLED
Bisaccia Zdroj: Profimedia

Zatímco ceny bydlení po celé Evropě rostou, mnoho vesnic ve Středomoří neví, co se svými nemovitostmi dělat. Nabízejí je tak k prodeji za symbolických 25 korun. Je ale potřeba počítat s tím, že ve výhodné koupi v malebných lokalitách je spousta háčků.

Čím dál více vesnic a městeček v Itálii řeší palčivý problém. Obyvatelé je opouští a stěhují se za prací do větších měst. Zůstávají po nich prázdné domy, které chátrají. V obavách ze zániku nabízejí tyto obce prázdné domy za symbolické jedno euro, tedy asi 25 korun.

Na první pohled snová nabídka má jeden háček. Součástí kupní smlouvy je závazek, podle kterého musíte dům do tří let zrekonstruovat. Někde je navíc podmínkou, že v opraveném domě musíte skutečně trvale žít a nepoužívat ho třeba k pronájmům. Města často požadují, aby zájemci byli mladší 40 let a měli dostatečnou kvalifikaci, aby si v nich našli práci.

Kdo má rád sever Itálie, zaujme ho obec Albugnano v blízkosti Turína. V okolí můžete obdivovat Alpy nebo si degustovat místní víno. Toužíte-li po odpočinku a samotě, pak je pro vás osada Borgomezzavalle jako stvořená. Osada leží u řeky Torrente Ovesca a okolí obklopují zalesněné vrcholky Alp.  

Související obsah

Z čeho vybírat je i ve střední Itálii. Jižně od San Marina leží obec Cantiano. Podle serveru Dispatcheseurope jde o dvě bývalé zemědělské usedlosti. Domy za hubičku jsou k dispozici i v atraktivní vísce Fabbriche di Vergemoli, kterou zdobí historický kamenný most. Městečka naleznete v kopcích severozápadně od Florencie.  

Řadu obcí, ve kterých si můžete pořídit dům za euro, nabízí i jih Itálie. Obec Cinqufrondi se nachází v italském národním parkuAspromonte. V době, kdy se Itálie potýkala s krizí koronaviru, se díky její odlehlosti jednalo o jednu z mála nezasažených lokalit.  

V Kampánii v okolí Neapole zase leží vesnička Bisaccia. Obec nacházející se uprostřed Apeninského poloostrova nabízí dokonce 90 eurových nemovitostí na prodej. Všechny z nich jsou v historickém jádru vesnice, které v posledních letech upadalo.

Související obsah

Tím ale seznam vesnic a městeček nekončí. Středoevropská země má totiž potíže s přílišnou centralizací obyvatelstva všude. Pokud si tedy náhodně vyberete obec v Itálii, existuje reálná šance, že se pokouší k sobě někoho nalákat právě skrze výhodné koupě. Zejména severní Itálie má s vylidňováním velké problémy.

Itálie však není jedinou zemí, v níž je více domů než obyvatel. Také městečku Legrad u hranic s Maďarskem, které bylo svého času jedním z nejdůležitějších měst Chorvatska, hrozí zánik. I zde radnice prodává domky za jednu kunu, tedy asi za tři koruny. Těm, kteří si dům koupí, je navíc Legrad ochotný pokrýt až 20 procent nákladů na opravu, píše agentura Reuters. Kontakt na zastupitele města naleznete zde.

Ve Francii zase nabízí domky za euro město Saint-Amand-Montrond, ležící v samém středu západoevropské země. I zde se dá pořídit obydlí za pouhé jedno euro. Nový majitel domu musí však do šesti měsíců začít renovovat a po skončení rekonstrukce se do domu nastěhovat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz