Zahraničí

Itálie omezila platbu v hotovosti. Penězi uhradíte jen určitou sumu. ANKETA

Itálie omezila platbu v hotovosti. Penězi uhradíte jen určitou sumu. ANKETA
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Itálie se snaží pořádně zamávat s daňovými úniky a různými podvody. Od začátku letošního roku je proto možné v zemi zaplatit hotově pouze do 1 000 eur (v přepočtu necelých 25 tisíc korun). Vyšší částku musejí lidé uhradit buď bankovním převodem, nebo kartou.

Původně bylo v Itálii možné v obchodech uhradit hotově nákup do 2 000 eur (asi 49 tisíc korun). Tamní vláda však v boji proti daňovým únikům limit snížila, uvádí portál The Local. Už v roce 2021 kabinet schválil některá opatření, která měla upozadit platbu v hotovosti. Při platbě kartou tak lidé mohli využít třeba cashback nebo si zahrát v účtenkové loterii.

"Pro podporu bezhotovostních plateb je nutné, aby co největší počet prodejců měl k dispozici příslušné vybavení, které však není levné a za jehož používání se platí bance provize," uvedla spotřebitelská organizace dTest.

Související obsah

Obchodníci proto mnohdy zavádí poplatky za bezhotovostní platbu malých částek kvůli nákladům, které jsou spjaté právě s platbou kartou. Podle odborníků to však zákon zakazuje. V některých provozovnách často visí i oznámení, že bezhotovostně lze platit až od jisté částky. I to je však nelegální.

"Sankce ovšem neexistují a nově schválená nařízení v tomto směru začnou platit za rok. Podnikatelé mohou částečně snížit své náklady za bezhotovostní platby používáním zvláštní aplikace s podstatně nižšími provizemi," doplnil dTest.

Podle prvních průzkumů je však patrné, že platby kartou se v Itálii zvýšily o polovinu a 24 % oslovených uvedlo, že využívá možnost placení telefonem.

Lidé začali více platit bezhotovostně kvůli strachu z koronaviru. Více se dozvíte v následující reportáži TV Nova:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz