Domácí

Zbytečně se okrádáte o tisíce korun. Velký přehled, na čem všem se dá ušetřit

Zbytečně se okrádáte o tisíce korun. Velký přehled, na čem všem se dá ušetřit
Zdroj: Getty Images

Rusko výrazně omezilo dovoz plynu do Evropy a podle ekonomů je potřeba připravit se na to, že dál porostou i ceny elektřiny. Obzvlášť silně mohou Češi pocítit zdražování na podzim, kdy se začne rozjíždět topná sezóna. Experti upozorňují, že zejména v letních měsících lidé často podléhají zkresleným představám o rezervách v rodinném rozpočtu. Doporučují proto začít šetřit, správnými postupy mohou získat navíc i desítky tisíc korun ročně.

Nákupy, domácí spotřebiče i cestování. Tam všude mohou domácnosti podle ekonomů ušetřit nemalé peníze. Jen menší obsah nákupních tašek dokáže čtyřčlenné rodině zajistit stovky korun měsíčně navíc. Teď mají Češi i tu výhodu, že nepotřebují v létě topit.

I tak by ale měli zůstat ostražití, obzvlášť pokud nyní platí nízké zálohy za energie. S podzimem totiž obvykle přichází vyúčtování a někoho by mohly zaskočit vysoké nedoplatky. "Lidé mohou mít problémy se zaplacením účtů za elektřinu a za plyn," varoval ekonom Lukáš Kovanda. "Energie, které jsou už teď drahé, budou na podzim ještě dražší. Ten nárůst může být opravdu dramatický," upozornil.

Nejen on pomohl redakci TN.cz sestavit velký přehled doporučení, kde všude se dá v době rostoucí inflace ušetřit.

Související obsah

​Klimatizace

Topení během letní sezóny v mnoha domácnostech nahrazují klimatizace. I tady ale platí – všeho s mírou. "Ve chvíli, kdy jde nahoru cena plynu, jde i elektřiny. Pokud máte doma klimatizace, zapínejte ji méně, než jste to dělávali v předchozích letech," poradil ekonom David Marek. Klimatizaci byste měli zapínat pouze ve chvílích, kdy je největší vedro. "Určitě není potřeba, aby běžela celý den. Je lepší zapínat ji třeba až po jedenácté hodině, kdy jdou teploty výrazně nahoru a jsou nepříjemné," přidal se ekonom Štěpán Křeček.

Energie a vytápění

Klasické žárovky nahradit úspornými, vyměnit stará netěsnící okna za nová, popřemýšlet také o solárních zdrojích energie. I tohle všechno se může navzdory vyšším počátečním investicím do budoucna vyplatit. "Ta návratnost je poměrně rychlá," upozornil Křeček.

Ačkoliv je léto, není na škodu připravit se na chladnější měsíce. "Lidé se nyní masivně předzásobují uhlím a dřevem, protože to budou nejlevnější možnosti vytápění tuto zimu, která bude velice a velice krušná," vysvětlil Kovanda.

Domácí spotřebiče

Ušetřit se dá i na domácích spotřebičích, pokud je používáme správně. Při vaření nedávejte malé hrnce zbytečně na velké plotýnky, ale použijte vždy odpovídající velikosti. Prát se snažte při nižších teplotách. Stejně tak nezapomínejte nechat rozmrazit mrazák, protože i ledové nánosy spotřebovávají více energie. Dále nenechávejte zbytečně nabíječky v zásuvkách a televize v pohotovostním režimu.

Cestování

Kde se dá výrazně ušetřit, je cestování. "Automobilem je určitě dražší než veřejnou dopravou," zdůraznil Kovanda a odrazoval také od cest do ciziny, pokud už nyní máte problémy se splácením účtů nebo víte, že vám po prázdninách budou hrozit. "Zahraniční dovolená je věc, na které se dá hodně ušetřit," řekl.

Nákupy

Nechodit do obchodů hladoví a nakupovat po menších množstvích. Obojí se vyplatí, protože hodně jídla se také hodně rychle kazí. V odpadkových koších pak často zbytečně končí věci, které lidé nestihnou spotřebovat. A není jich vůbec málo. "Tady lze ušetřit na čtyřčlennou rodinu až 15 nebo 20 tisíc korun za rok jen tím, že budou lidé obezřetnější ve svých nákupech potravin," upozornil Kovanda.

Zvažte také, kolik peněz vrážíte do oblečení nebo na kolik vás vyjdou mobilní a internetové tarify. Zamyslete se také nad tím, jestli opravdu potřebujete všechny televizní programy, za které si připlácíte. Odstraněním i takto zdánlivě malých zbytečných výdajů totiž můžete ve výsledku ušetřit hromadu peněz.

Češi hledají stále nové způsoby, jak ušetřit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz