Počasí

ČHMÚ varuje před extrémním nebezpečím. Zpřísnil výstrahu

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zpřísnil výstrahu a varuje před extrémním horkem. Teploty v Česku o víkendu na několika místech pokoří hranici 34 °C, v Ústeckém a Středočeském kraji se může rtuť teploměru v neděli přehoupnout dokonce i přes 37 °C. V celé zemi také hrozí požáry.

Původně ČHMÚ varoval před vysokými a velmi vysokými teplotami. V části Středočeského a Ústeckého kraje ale zvýšil pro neděli stupeň nebezpečí na extrémní. "Dnes, v sobotu 18. června, budou maximální teploty vzduchu zejména v severozápadní polovině Čech překračovat 31 °C, místy i 34 °C. V neděli očekáváme teploty nad 31 °C téměř na celém území Čech a na jihu Moravy. Zejména v západní polovině Čech budou teploty překračovat 34 °C, v části Středočeského a Ústeckého kraje i 37 °C," upozorňují meteorologové.

Výstraha platí od nedělního poledne až do večera a varuje před velmi vysokou zátěží na lidský organismus, nebezpečím přehřátí a dehydratací. Dále pak před nebezpečím vybočení a lomů kolejnic na železnicích v důsledku jejich roztažení horkem.

"Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Nenechávat děti nebo i zvířata v automobilech zaparkovaných na přímém slunci. Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, starším a nemocným občanům," upozorňuje dále ČHMÚ.

Související obsah

​Vzhledem k suchému a velmi teplému počasí je o víkendu v platnosti také výstraha na vznik a šíření požárů. "V neděli bude vzhledem k vysokým teplotám riziko vyšší zejména v severozápadní polovině Čech, kde bude platit výstraha s vysokým stupněm nebezpečí. V pondělí bude od severozápadu přecházet přes naše území studená fronta, která riziko vzniku požárů částečně sníží," uvádí ČHMÚ.

Výstraha před vysokými teplotami:

Výstraha před vysokými teplotami (18. 6. 2022) Zdroj: ČHMÚ

Výstraha před požáry:

Výstraha před požáry (18. 6. 2022) Zdroj: ČHMÚ

Všechny aktuálně platné výstrahy najdete zde.

Bouřky dorazí příští týden

O víkendu nás sice čekají tropické a možná až rekordně tropické dny, bouřek se ale podle ČHMÚ bát nemusíme. "Zítra je sice určitá šance v průběhu odpoledne a podvečera, ale bouřky to nebudou mít jednoduché. I přes extrémní teploty bude vzduch velice suchý a proto je největší šance odpoledne a večer spíše někde v horských oblastech Šumavy či Krušných hor. Pokud, bude se pak jednat spíše o ojedinělé bouřky, které nebudou mít v suchém vzduchu velkou naději na dlouhé trvání," uvádí meteorologové.

S novým týdnem se situace dramaticky změní. Během pondělí bude přecházet přes Česko výrazná studená fronta, která ukončí tropické dny. Vyskytovat se místy mohou i supercely.

 Horka zabíjejí čím dál víc Čechů. Počet zemřelých se v Praze zdvojnásobil:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz