Zahraničí

Ukrajina obnoví mírová jednání s Ruskem. Medveděv řekl, co od toho čekat

Ukrajina obnoví mírová jednání s Ruskem. Medveděv řekl, co od toho čekat
Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou Zdroj: TV Nova

Vyjednavači Ruska a Ukrajiny se znovu setkají. Pozastavené mírové hovory by se tedy měly obnovit do konce srpna. Avizoval to vedoucí ukrajinské delegace David Arachamia. Podle šéfa ruské rady bezpečnosti Dmitrije Medveděva ale zůstává otázkou, zda bude o čem mluvit.

"Do konce srpna," odpověděl Arachamia stanici Hlas Ameriky na dotaz, kdy se Ukrajina vrátí k hovorům s Ruskem. Zdůraznil, že do vyjednávání půjde s tím, že Ukrajina se nesmíří s žádnou ztrátou svého území.

"Můžeme uvažovat o politické dohodě podobné té, kterou jsme navrhovali v Istanbulu. Několik let bychom se například nedotkli problému Krymu. Neřešili bychom to vojensky, ale diplomatickou cestou," avizoval ukrajinský vyjednavač. 

Dohody lze podle Arachamii dosáhnout ve chvíli, kdy ukrajinská armáda vytlačí Rusy na pozice, kde byli před začátkem války. "Nechceme sdílet naše plány s Rusy, protože je mají z otevřených zdrojů, myslím ale, že v určitých oblastech zahájíme protiofenzívu," řekl.

Související obsah

Mírové hovory probíhaly od konce února do května. Tehdy poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak prohlásil, že Ukrajina jednání pozastavila. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského je to kvůli neměnící se pozici ruské delegace.

Na zprávu o dalším kole rozhovorů už reagoval i místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv. "Hlavní vyjednavač Ukrajiny považuje za možné do konce srpna obnovit jednání s Ruskem. Je to možné. Otázkou však je, zda budeme mít o čem a s kým mluvit," napsal na sociální síti Telegram.

Zastavme ruské tanky, aby se nedostaly do Prahy, Brna či Ostravy, vyzval Zelenskyj:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz