Ekonomika

Zdražování v Česku nekončí. Prodejci navíc zkouší řadu různých triků

Vlna zdražování v Česku nepolevuje. Prudce rostoucí ceny potravin sužují většinu českých domácností. Máslo, mléko, masné výrobky, pečivo nebo zelenina a ovoce zdražují o desítky až stovky procent. Někteří výrobci ve snaze zachovat ceny začali své výrobky i zmenšovat. A prodejci používají celou řadu dalších triků.

Kolotoč zdražování se dál roztáčí. Nad cenami některých potravin zůstává rozum stát. Za české třešně zaplatíte dvakrát tolik, co za broskve dovezené ze Španělska.

Neprodávají se v cenách za kilo, ale za matoucích 10 deka. Některé papriky se prodávají raději jen po dvou, protože napsat, že kilo stojí 250 korun, nakupující bezpečně odradí.

Dalším fíglem je zmenšování obsahu. Zatímco med od včelaře se kupuje na kila, v regálech najdete 900 i 850 gramová balení. České máslo vždy vážilo čtvrt kila, nyní se už ale najdou i výrobky, které mají 200 gramů. Obě balení jsou přitom za stejnou cenu.

Související obsah

Řepkového oleje zase není litr, ale jen 750 mililitrů. Přesto stojí stovku. Mléko se ještě nedávno dalo koupit o pětikorunu levněji, teď je plnotučné za 22 korun, polotučné v akci za 19.

Citelně podražila i mouka, podle odborníků zbytečně. "Zemědělci vlastně melou ještě z loňské levné pšenice, ale tu mouku už prodávají za draho, za nové ceny," upozornil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Zatímco před rokem stála mouka osm korun, teď už jí koupíte za trojnásobek. Ještě před čtvrt rokem jsme kupovali kaiserky za tři koruny, nyní už za ně dáme 5,50.

Související obsah

Dalším trikem je superzlevnění jedné položky. Třeba banány v sobotu byly za 12,90. Lidé je kupovali po pěti kilech. Obchodníci počítají s tím, že lidé do vozíků pak snáz přihodí i předražené věci. 

"Maloobchodní řetězce, hypermarkety, supermarkety zneužívají situaci inflace. Takzvaně si mastí kapsu," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda. "Nákladovost jim roste podstatně pomalejším způsobem než koncové ceny," řekl ekonom Štěpán Křeček. Podle ekonomů se připravují na ještě horší časy, které prý udeří na podzim.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz