Domácí

Petr Gazdík podal demisi, končí jako ministr školství

Petr Gazdík (STAN) v souvislosti s kauzou Hlubuček podal demisi, na ministerstvu školství skončí ke konci června. Zároveň odchází z pozice místopředsedy hnutí STAN. V neděli dopoledne to oznámil na twitteru. Předseda vlády Petr Fiala (ODS) už vzkázal, že bere Gazdíkovo rozhodnutí na vědomí. O jeho možném nástupci se zatím nemluví.

Petr Gazdík odchází z čela ministerstva školství a na vládě se už nebude podílet ani jiným způsobem. Skončí i ve vedení hnutí STAN. V neděli to uvedl na twitteru s tím, že v souvislosti s kauzou exnáměstka Petra Hlubučka a kvůli stykům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem nechce kabinetu uškodit, přestože se cítí nevinen. 

Z resortu odejde ke konci června. "Rozhodl jsem se podat demisi z funkce ministra školství ke 30. 6. Přesto, že se necítím ničím vinen ani ve věcné, natož trestněprávní rovině. Mé styky s některými lidmi však vrhají stín i na hnutí STAN. Nechci rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví EU," napsal Gazdík.

Související obsah

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil Gazdíkovo rozhodnutí vzdát se funkce. "Beru na vědomí rozhodnutí Petra Gazdíka rezignovat na funkci ministra. Děkuji mu za jeho dosavadní práci. Oceňuji jeho krok a beru ho jako výraz změny politické kultury, kterou chce tato vládní koalice uplatňovat," uvedl.

Souhlasí i šéfka TOP 09 a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. "Je dobře, že Petr Gazdík ze svých vazeb na Michala Redla vyvodil odpovědnost. Voličům jsme slíbili změnu a ta spočívá také v tom, že pro politika platí v takto závažných případech presumpce viny," konstatovala.

Související obsah

​Kauza kolem Hlubučka a hnutí STAN vypukla ve středu po rozsáhlých raziích Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v Praze a Středočeském kraji. Obviněných je celkem deset lidí, Hlubučka a další dva lidi poslal soud v pátek do vazby. Jedním z nich má údajně být i podnikatel Michal Redl.

"Osoby jsou trestně stíhány pro zločiny účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku a pro přečin nedovolená výroba a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy," uvedl státní zástupce Adam Borgula.

Podívejte se na reportáž TV nova o kauze Hlubuček:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz