Domácí

Gazdík není první, kdo končí ve vládě. Rezignace ministrů jsou v Česku časté

S rezignací některých členů vlády se Česká republika za poslední roky potýká už poněkolikáté. Mezi prokleté ministerstvo by se dalo zařadit ministerstvo zdravotnictví, které během necelého roku vystřídalo hned čtyři ministry.

Adam Vojtěch, Roman Prymula, Jan Blatný, Petr Arenberger a znovu Adam Vojtěch. První ministr, který rezignoval z osobních důvodů ze své funkce byl právě Vojtěch. Na jeho místo pak usedl Roman Prymula, který se ale kvůli kauze v restauraci na Vyšehradě v křesle ministra příliš dlouho neohřál. "To, co se stalo dneska, je absolutní katastrofa," řekl v říjnu roku 2020 tehdejší premiér Andrej Babiš.

Dalším ministrem byl Petr Arenberger. Ten skončil ve chvíli, kdy byly objeveny určité nejasnosti v jeho majetkovém přiznání. "Panu premiérovi jsem dnes ráno oznámil svou rezignaci," prohlásil tehdy. Následně se postu ministra zdravotnictví opět ujal Adam Vojtěch, kterého vystřídal až současný ministr Vlastimil Válek. 

Nejkratší dobu v křesle ministryně strávila Karolína Peake, ministryně obrany v roce 2012. Po pouhých osmi dnech ji tehdejší premiér Petr Nečas z důvodu nedůvěry odvolal. "Má důvěra nepoklesla k nule, poklesla do záporných hodnot," uvedl tenkrát.

Související obsah

Další ženou, která ve své funkci nesetrvala ani 14 dní je Taťána Malá. Ministryní spravedlností v roce 2018 byla pouhých 13 dní. Svou rezignaci oznámila po obvinění z plagiátorství svých diplomových prací. "Nechci, aby tady tou špinavou mediální kampaní byla ohrožována nová vláda, která v tuto chvíli vznikla. Ta má rezignace v žádném případě neznamená, že připouštím jakoukoliv chybu," sdělila.

Konce se v roce 2009 dočkala vláda premiéra Miroslava Topolánka. Její pád měl i mezinárodní rozměr, a to z důvodu tehdejšího českého předsednictví Evropské unie. Jaký následek bude mít rezignace současného ministra školství a zda svůj odchod z vlády ohlásí ještě někdo další, je zatím ve hvězdách.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz