Ekonomika

Ušetřit se dají desítky tisíc. Odborníci poradili, jak platit méně za energie

Ceny energií v posledních měsících rostou. Odborníci tak dali několik rad, jak na elektřině a plynu co nejvíce ušetřit. Nejlépe na tom prý budou ti, kteří topí dřevem nebo si už stihli nainstalovat solární panely.

Správných chováním se podle ekonomů ročně dají v domácnosti ušetřit i desetitisíce korun. Odborníci poradili, jak toho lidé můžou dosáhnout.

Spotřebiče

"Lidé dělají tu chybu, že nechávají třeba nabíječky na mobil v síti," upozornil ekonom Lukáš Kovanda. "Čas od času bychom měli odmrazit naše mrazáky a tím udělat jejich výkon optimální a můžeme uspořit za energie," poradil ekonom Štěpán Křeček. 

Podle expertů totiž tří až pětimilimetrová námraza zvyšuje spotřebu až o 30 procent. V šetření pomůže i nová lednice. Díky ní se prý oproti starším modelům dá ušetřit přes dva tisíce korun za rok.

Související obsah

Žárovky

"Lidi to hrozně podceňují, ale opravdu výměna třeba žárovek v chodbách, kde to nepotřebujete úplně tolik, přinese docela slušné úspory," řekl odborník na energetiku, investor a minoritní akcionář společnosti ČEZ Michal Šnobr.

"LED žárovky mají až o 80 procent nižší spotřebu a mají také delší životnost," vysvětlil Křeček. Klasická žárovka vydrží maximálně pár let, LED deset. Pokud budete denně tři hodiny svítit s osmi led žárovkami, oproti klasickým ušetříte přes 2 000 korun.

Související obsah

Vytápění domácností

"Jsme proslulí tím, že speciálně v bytových domech a panelových domech je ta teplota hodně vysoká. Dokonce se mluví o 25 až 26 stupních," prohlásil Šnobr. "Mohou ušetřit tisíce a dokonce i desetitisíce korun ročně, když budou mít o jeden stupeň anebo dva stupně nižší teplotu," upozornil Kovanda.

Domácnosti ušetří i v případě, kdy plynem a elektřinou nebudou topit. "Výměnu kotlů na vhodná paliva, která budou moci nahradit třeba zemní plyn, pořízení tepelných čerpadel," vyjmenoval možné způsoby ekonom Petr Studnička. "V tuto chvíli je nejlevnější vytápění dřevem, palivovým dřevem, tam se vejdou ročně do 25 000 korun," doporučil Kovanda.

"Dneska už je pozdě na přípravu tepelných čerpadel, solárních panelů a na baráky, protože už jenom málo spotřebitelů se dočká té aktivní instalace těchto zařízení ještě do konce roku," sdělil ale Šnobr.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz