Válka na Ukrajině

Rusko zesílí tento týden útoky, očekává ukrajinský prezident Zelenskyj

Rusko zesílí tento týden útoky, očekává ukrajinský prezident Zelenskyj
Prezident Volodymyr Zelenskyj Zdroj: Profimedia

Zvýšená ruská agrese na východě Ukrajiny a posouzení žádosti o členství v Evropské unii. To čeká Ukrajince tento týden. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové má Ukrajina ke členství ještě dlouhou cestu.

Historický týden pro Ukrajinu. Tak nazval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj týden od 20. června, ve kterém očekává zesílení nepřátelských aktivit směrem na Charkov a Záporožskou oblast. Kromě bojů o zachování suverenity státu by se také Ukrajina měla dočkat odpovědi Evropské unie na žádosti o členství.

"Zítra začíná historický týden. Jeden z nejdůležitějších od roku 1991. Týden, kdy uslyšíme odpověď Evropské unie na kandidátský status pro Ukrajinu. A v takovém týdnu by se mělo očekávat, že Rusko zesílí nepřátelskou aktivitu," uvedl v neděli večer Zelenskyj na telegramu.

Konečné rozhodnutí padne 23. nebo 24. června na zasedání Evropské rady. Evropská komise už minulý týden potvrdila, že Ukrajina si zaslouží status kandidáta na členství v EU.

Související obsah

"Komise doporučuje, aby Rada dala Ukrajině evropskou perspektivu a udělila status kandidátské země. Samozřejmě s tím, že země zavede řadu dalších důležitých reforem. Víme, že Ukrajinci jsou připraveni zemřít pro evropskou perspektivu. Chceme, aby s námi žili v evropském snu," uvedla podle Evropské pravdy minulý týden na brífinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Ukrajina ale má před sebou podle Leyenové ještě ke členství dlouhou cestu. "Je třeba udělat hodně práce. Například v oblasti právního státu. Ukrajina již zašla daleko ve vytváření nezbytných institucí pro efektivní fungování soudnictví a státního zastupitelství. V oblasti boje proti korupci Ukrajina také dosáhla mnohého při vytváření potřebných protikorupčních orgánů. Nyní by měla zaměřit pozornost na jmenování nového šéfa protikorupčního státního zastupitelství a nového ředitele Úřadu pro boj s korupcí," dodala Leyenová.

Celé počínání Ukrajiny bude Evropská komise sledovat až do konce roku 2022. Za tuto dobu by měla země splnit požadavky, které jsou nezbytné pro přijetí do EU. O vstup do Unie také požádalo Moldavsko a Gruzie. Té ale byla žádost zamítnuta.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz