Domácí

Česko zasáhly silné bouřky. Hasiči vyjížděli k několika popadaným stromům

Silné bouřky v pondělí po poledni zasáhly Česko. Studená fronta, která přešla přes naše území, míří k východu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval před lámáním větví, vyvracení stromů, místy se objevily i kroupy a blesky. Například na Vysočině museli hasiči vyjet k několika popadaným stromům. Na Olomoucku odpoledne naměřili náraz větru 97 kilometrů v hodině.

Meteorologové varovali před silnými bouřkami, které postupovaly od západu na východ. Až do 16:00 hrozil vysoký stupeň nebezpečí. "Na stanici Luká byl v bouřce zaznamenán náraz větru 97 kilometrů v hodině. Bouřka postupuje dále směrem k východu a nepředpokládáme její slábnutí," uvedl odpoledne ČHMÚ s tím, že podle radaru tam byly až dvoucentimetrové kroupy.

Silný vítr lámal větve a vyvracel stromy. Jenom na Vysočině museli hasiči vyjet k několika případům popadaných stromů. Vysoký stupeň nebezpečí hrozil v částech těchto krajů: Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj a Středočeský kraj (jedná se o regiony zobrazené oranžovou barvou na mapě níže).

Výstraha, která platila do 16. hodiny:

Meteorologové rozšířili výstrahu Zdroj: ČHMÚ

​​"Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice či problémy v dopravě. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně," doporučoval ČHMÚ. 

Na většině území očekávali meteorologové bouřky s nárazy větru o rychlosti až 70 kilometrů v hodině. "Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů či sklepů," varovala v pondělí ČHMÚ.

Bouřky se prohnaly přes Vysočinu. Doprovázelo je krupobití:

Po 16. hodině hrozil stále vysoký stupeň nebezpečí v částech Jihočeského kraje, Středočeského kraje, Jihomoravského kraje a Vysočiny. Po 17. hodině se však počasí zmírnilo a do 19. hodiny zůstal pouze nízký stupeň nebezpečí.

Výstraha platící po 16. hodině:

Výstraha před bouřkou Zdroj: ČHMÚ

Pondělní počasí v Česku řadě lidí způsobilo zdravotní potíže. "Prudká změna počasí a tlaku dnes potrápila zejména kardiaky. Naše sanity se téměř nezastavily," upozornili záchranáři z Libereckého kraje na facebooku.

Související obsah

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od 12:00 do 20:00 pro tyto regiony: Středočeský kraj (Benešov, Čáslav, Český Brod, Dobříš, Hořovice, Kolín, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Nymburk, Poděbrady, Příbram, Říčany, Sedlčany, Vlašim, Votice), Jihočeský kraj (Dačice, Jindřichův Hradec, Milevsko, Písek, Soběslav, Tábor, Týn nad Vltavou), Plzeňský kraj (Rokycany), Královéhradecký kraj (Dobruška, Hradec Králové, Kostelec nad Orlicí, Nový Bydžov, Rychnov nad Kněžnou), Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj a Moravskoslezský kraj.

Do 16. hodiny platila tato výstraha i pro Prahu, Středočeský kraj (Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Černošice, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Neratovice, Rakovník, Slaný), Plzeňský kraj (Kralovice, Nýřany, Stříbro, Tachov), Karlovarský kraj a Ústecký kraj (Kadaň, Louny, Podbořany, Žatec). ČHMÚ ji však v pondělí odpoledne odvolal.

Podívejte se na předpověď počasí na pondělí 13. června:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz