Zahraničí

Putinův tajný poklad. Vyšetřování odhalilo stamiliardový majetek

Putinův tajný poklad. Vyšetřování odhalilo stamiliardový majetek
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Majetek ruského prezidenta Vladimira Putina byl dlouhou dobu záhadou. I když je Putin obklopen oligarchy, kteří vlastní miliardové statky po celém světě, on sám oficiálně žádný velký majetek nemá. Nyní se však podařilo odkrýt spletitou síť ohromného bohatství v podobě luxusních sídel, soukromých letadel i jachet. A ve středu této sítě se má nacházet právě ruský prezident.

Investigativcům ze sítě OCCRP ve spolupráci s ruským nezávislým portálem Meduza se povedlo rozkrýt jednu z největších záhad ruské politiky. Odhalili totiž spojení mezi více než 80 ruskými společnostmi, které mají spravovat majetky hlavy sítě. Tou má být prezident Vladimir Putin, jehož skutečné bohatství bylo dlouhá léta neznámé.

Klíčem k odhalení byla internetová doména LLCInvest.ru, která je veřejnosti zcela nepřístupná. Společnosti, které pod touto doménou operují, jsou skrze ni napojené na banku Rossija, která je občas neformálně zvaná též Putinova banka.

Související obsah

Spojení banky s ruským prezidentem i oligarchy už v minulosti prokázala kauza Pandora Papers. Banka totiž pomáhala s tvorbou sítě falešných firem, díky kterým ruské elity ukrývaly svůj majetek. Kvůli těmto vazbám i kvůli financování ruské invaze na Ukrajinu byla Rossija jednou z prvních institucí, na které západní země uvalily sankce.

Podle OCCRP se firmy, které užívají doménu LLCInvest.ru, věnují různým odvětvím a nachází se mezi nimi i několik neziskových organizací. Přesto spolupracují jako jeden velký konglomerát. V některých případech dokonce spoluvlastní majetek nebo si jej navzájem spravují. Jako důkaz předkládají uniklé e-maily z těchto společností, které dokazují spolupráci mezi vedením jinak nezávislých firem.

Jako příklad uvádí OCCRP rozsáhlé luxusní letní sídlo nedaleko ruského černomořského resortu v Gelendžiku. Pozemky, na kterých novodobý zámek, přezdívaný Putinův palác, stojí, vlastní několik různých lidí z prezidentova úzkého okruhu. Spravují je však skrze firmy, které jsou vázané právě na doménu LLCInvest.ru.

Související obsah

Putinovi tedy ohromný palác včetně přidružených zahrad, vinic, přístavu, heliportu či tenisového kurtu údajně vůbec nepatří. Sídlo už dříve s prezidentem spojila skupina opozičníka Alexeje Navalného. Tehdy se však k vlastnictví ihned přihlásil Putinův přítel Arkadij Rotenberg.

I proto bylo až doposud téměř nemožné spojit jakoukoliv nemovitost či firmu s prezidentem Putinem. Po odhalení domény LLCInvest.ru se však ukázalo, že veškerý majetek, u kterého existovalo důvodné podezření, že patří prezidentovi, je spravován jednou či více firmami, jež užívají právě tuto doménu.

Podle zjištění OCCRP a Meduzy je součástí této ohromné sítě 86 firem a neziskových organizací. Ty kromě luxusních sídel spravují také soukromé jachty a letadla nebo skryté bankovní účty. Dohromady má být v této síti svázán celkový majetek ve výši skoro 106 miliard korun.

Zvěsti o podlomeném zdraví ruského prezidenta Vladimira Putina přiživilo video, kde se šéf Kremlu viditelně třese:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz