Kauza Dozimetr

Kauza Dozimetr. GIBS vyšetřuje masivní únik policejních informací

O jednom z největších úniků informací z policejního spisu se mluví v souvislosti s kauzou kolem pražského dopravního podniku. Její detaily se až s nebývalou rychlostí objevily v médiích. Jak je to možné, se teď snaží zjistit Vrchní státní zastupitelství v Praze a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podle odborníků příliš šancí nemají.

Kauza Dozimetr. Přestože oficiálně téměř nikdo nic neřekl, detaily začaly vyplouvat na veřejnost, sotva zaklapla pouta na rukou Petra Hlubučka i dalších aktérů. Policie z toho prý radost nemá.

"Konkrétní informace obsažené v usnesení o zahájení trestního stíhání a v dalších přidružených dokumentech se na veřejnosti objevily v řádu několika hodin poté, co byly tyto písemnosti doručeny zúčastněným osobám," uvedl mluvčí policie Ondřej Moravčík.

Související obsah

Kdo s kým měl mluvit, kdo měl co a za kolik udělat, kdy a kde se kdo scházel. Devadesátistránkový spis vydal mnohá tajemství, například i to, komu se říkalo "Slepičák".

"Byl jsem informován, že Vrchní státní zastupitelství v Praze zahájilo šetření porušování povinnosti při nakládání s písemnostmi, které byly předány médiím nejen v takzvané kauze Hlubuček," řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Podrobněji zatím nechce ministr spravedlnosti věc veřejně komentovat. Nejprve má prý v plánu ve středu informovat vládu. Spis s názvem Dozimetr vidělo a mělo možnost okopírovat odhadem až osm desítek lidí. "Jsou to všichni obvinění a jejich obhájci, pak orgány činné v trestním řízení jako státní zástupci, policisté a poškození," sdělil advokát Jaroslav Ortman.

Související obsah

Motivace ke zveřejnění takových informací může být pro jednotlivé strany procesu různá, avšak v řadách kriminalistů a vyšetřovatelů se objektivně hledá těžko. "Neví se, zda to byl čistě vlastní osobní profit, například ve formě nějaké finanční odměny. Anebo se mohlo jednat o taktiku jedné z procesních stran," uvažoval bezpečnostní expert David Rožek.

Tím, že jsou některé skutečnosti veřejné, může někdo získat výhodu, například obrácením pozornosti na určité osoby. Odborníci jsou ale skeptičtí k tomu, že by se podařilo někoho konkrétního najít. "Nevím o tom, že by se povedlo někdy něco vyšetřit. Vždycky to skončilo ve vzduchoprázdnu," myslí si Ortman.

Vyvolá kauza začátek konce hnutí STAN? Podívejte se na rozhovor s politologem Lukášem Jelínkem:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz