Domácí

Gazdík: Doplatil jsem na nevhodné kontakty. Přiznal, že STAN Hlubučka řešil už dříve

Ministr školství Petr Gazdík (STAN), který na svou funkci rezignoval kvůli korupční kauze Dozimetr, trvá na tom, že neprovedl nic špatného a svědomí má čisté. Uznal však, že doplatil na své nevhodné kontakty s podnikatelem Michalem Redlem. Zopakoval také, že vedení STAN včetně předsedy Víta Rakušana nemohlo s případem nic udělat. Přiznal ale, že Hlubučka v minulosti už několikrát konfrontovali.

Kdo od července nahradí ve funkci ministra školství Petra Gazdíka, zatím není jasné. V úterní Snídani s Novou Gazdík řekl, že hnutí již vybralo několik kandidátů, jejich jména ale odmítl prozradit. "Dnes o tom bude jednat pan předseda Rakušan s premiérem," uvedl.

Rezignaci Gazdík oznámil v neděli 19. června, a to v souvislosti s korupční kauzou Dozimetr, která se točí kolem bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka a podnikatele Michala Redla. Právě kvůli kontaktům s Redlem, který před lety figuroval i v případu odsouzeného Radovana Krejčíře, se Gazdík rozhodl odstoupit, ačkoliv sám prý nic protiprávního neudělal.

Související obsah

​"Rezignoval jsem proto, že jak vláda, tak moje strana se přihlásila ke zvýšení politické kultury. Doplatil jsem na své nevhodné kontakty s panem Redlem, který je dnes vyšetřován. Chci zvyšovat politickou kulturu a nechci diskreditovat vládu ani svoji stranu, tak jsem odstoupil," vysvětlil. K pochybným kontaktům dodal, že pro něj jako pro předsedu zlínské organizace STAN bylo těžké se nepotkávat s rodinou Redlů, která ve Zlínském kraji vlastní rozsáhlé nemovitosti a je vlivnou podnikatelskou skupinou.

Úplatky ale popřel. "Naprosto vylučuji jakoukoliv korupci, nejsem policií kontaktován, nejsem vyšetřován, obviněn. Nic jsem neudělal, mám čisté svědomí," zdůraznil a doplnil, že s pražskou organizací, jejíž součástí byl Petr Hlubuček, nemá nic společného. "S panem Hlubučkem jsme měli pracovní, profesionální vztah. Nemám potuchy, co se děje v Praze, a byl jsem minulý týden velmi nemile překvapen," konstatoval Gazdík.

"Několikrát jsme Hlubučka konfrontovali"

Posléze ale přiznal, že nějaké ponětí o dění v Praze přece jenom měl. "Dostala se k nám informace nejen od paní Marvanové (pražská radní a bývalá členka hnutí STAN, pozn. red.). Po Praze se povídalo leccos. Několikrát jsme jako vedení STAN konfrontovali pana Hlubučka, řešilo se to na předsednictvu i s krajskou organizací," řekl Gazdík.

Související obsah

​Podle místopředsedkyně strany Věry Kovářové přitom vedení žádné informace nemělo. "Jsem přesvědčená, že to není systémové selhání hnutí STAN, je to selhání jedince. A musím říct, že o tomto jsme žádné informace neměli. Nemohli jsme to tušit. Nevidím důvod, proč by měl (Vít Rakušan) odstoupit," uvedla minulý týden v rozhovoru pro DVTV.

Gazdík neupřesnil, s čím přesně Hlubučka ostatní členové předsednictva konfrontovali. "Vždy jsme byli ujištěni, že se jedná o plané pomluvy, že nic takového se nestalo. Pražská organizace stála za panem Hlubučkem. Nešlo s tím nic udělat. Jsme subsidiární strana. V tuto chvíli vylučuji jakékoliv pochybení vedení STAN nebo Víta Rakušana," stojí za předsedou hnutí Gazdík.

Na závěr prozradil, že po skončení ve funkci ministra se plánuje nadále věnovat zlepšování českého školství v Poslanecké sněmovně. Poslancem totiž zůstává. "Byl jsem v neděli zavalen spoustou dopisů a e-mailů, jak mě osobně lidé podporují," zakončil.

Podívejte se na celý rozhovor s Petrem Gazdíkem:

Ke kauze se ve Snídani s Novou vyjádřil i předseda iniciativy Praha sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz