Domácí

Radní Marvanová: O praktikách Hlubučka jsem věděla delší dobu, hnutí STAN to neřešilo

Korupční kauza kolem bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka rezonuje politickou scénou. O tom, co se dělo v pražském dopravním podniku, mluvila v pondělní Snídani s Novou pražská zastupitelka Hana Kordová Marvanová. A nebrala si servítky.

K tomu, proč proběhla minulý týden ve středu policejní razie na pražském magistrátu a v Dopravním podniku hlavního města Prahy (DPP), po které bylo obviněno 13 lidí, se v pondělí vyjádřila ve Snídani s Novou bývalá členka pražské organizace hnutí STAN a pražská zastupitelka Hana Kordová Marvanová. O některých podvodech podle svých slov věděla už před časem a vše tehdy oznámila vedení strany.

"Já jsem se pana Hlubučka a pana Polčáka snažila řešit s Vítem Rakušanem už před rokem a půl, protože jsem přišla na to, že oba prosazují různé zakázky a další podezřelé věci a nutí k tomu i mě. Když jsem jejich spolupráci odmítla, tak mi oznámili, že jsem ve STAN skončila," uvedla Kordová Marvanová, která nakonec v březnu ze strany odešla sama.

Související obsah

"Všichni ze strany určitě věděli, že Praze vládnou pan Hlubuček a pan Polčák. Přece není možné, aby v demokratické straně dva nebo tři lidé vládli nad vším, o všem rozhodovali a kolem nich se děly spekulace o podivných zakázkách. Hodně se to vztahovalo i k pražskému dopravnímu podniku, ale byly to třeba i další zakázky na právní služby a podobně," řekla.

Politička měla také možnost být v dozorčí radě DPP. "Já jsem doufala, že když jsme dosedli do rady a Praha sobě dostala na starosti dopravní podnik, že teď se to konečně změní. Bohužel se nezměnilo nic. Bez výběrového řízení byl na místo ředitele podniku jmenován nový ředitel – pan Witowski. V podniku také zůstalo hodně nedůvěryhodných z minulé éry. Já jsem se snažila prosadit, aby tam takoví lidé nebyli. Úplně jsem v tom pohořela, protože oni mi v tom nedali žádnou podporu, a naopak se stavěli proti. Upozorňovala jsem také celou dobu, že dopravní podnik bez souhlasu města prodává pozemky nebo slibuje prodej pozemků na stanicích metra. Do rady jsem tak nešla proto, že je tam většina, která prosazuje neprůhledné hospodaření," popsala Kordová Marvanová.

Související obsah

Strana Praha sobě byla podle slov Kordové Marvanové ve většině případů domluvená s obviněným a bývalým náměstkem primátora Petrem Hlubučkem. "Po celou dobu byli na všech věcech dohodnutí. Jediné, na čem se nedohodli, bylo dosazení Mateje Augustína. I tak ho ale potom Praha sobě do představenstva dopravního podniku odhlasovala," tvrdí radní Kordová Marvanová. 

Vysvětlila také její vztahy se Stanislavem Polčákem a Petrem Hlubučkem. "Vím od nich samotných, že všechno v Praze řešili spolu. Pan Polčák byl ten, kdo třeba na mě tlačil ohledně nějakých zakázek," řekla.

Zastupitelka také vysvětlila, proč sama nepodala trestní oznámení. "Když na vás bez svědků někdo tlačí, tak aniž byste se vyhnul nebezpečí trestního stíhání pro křivé obvinění, tak musíte mít svědectví. A já jsem ta svědectví neměla, protože oni jednali se mnou pouze mezi čtyřma nebo šesti očima," řekla. 

Hana Kordová Marvanová navrhuje zadání forenzního auditu, který by nadále prošetřoval fungování pražského dopravního podniku i jeho představenstva.

Podívejte se na reportáž z Poledních Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz