Domácí

Pomoc se zdražováním energií. Stát by měl lidem zajistit slevu až 20 procent

Stát by mohl domácnostem přispět na energie až 9 000 korun ročně. A to prostřednictvím takzvaného úsporného tarifu, který připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Fialův kabinet jím chce lidem kompenzovat drahé energie. Opatření vyjde státní kasu až na 24 miliard korun.

Stát by měl lidem zajistit slevu na energie 15 až 20 procent. Pokud domácnost využívá více zdrojů, tedy plyn a elektřinu, získá příspěvek dvakrát. Maximální částka na domácnost ale bude devět tisíc korun. Skrze tarif chce vláda domácnosti také motivovat k úsporám, proto nebude výše příspěvku růst společně se spotřebou.

"Domácnost podle toho, kolik spotřebuje, tak stejně dostane fixní příspěvek," uvedl ve Snídani s Novou ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Související obsah

"Kdo třeba vytápí plynem v rodinném domku, tak ta roční útrata je 97 tisíc až 100 tisíc za rok. V případě vytápění elektřinou se ty ceny pohybují kolem 115 tisíc korun ročně. Takže jestliže někdo dostane i 9 000, tak je to trochu jako plivnutí v moři. Pokud je to chudší domácnost, tak to ten problém nevyřeší," má jasno ekonom Lukáš Kovanda.

Tarif se dotkne většiny domácností, které používají plyn či elektřinu na vytápění nebo třeba jen vaření a svícení. Nemá se však vztahovat na dodávky tepla z tepláren. Na soustavu zásobování teplem jsou přitom připojeny zhruba čtyři miliony lidí, a to především v panelových domech.

"Nechápu, proč je to připravené tak, že je to pro ty bohatší, a ne pro lidi, kteří mohou mít sociální problémy. To jsou lidé, kteří jsou v panelácích," uvedl poslanec Karel Havlíček (ANO).

Pomoc nebude možné čerpat na takzvané víkendové nemovitosti, například chaty, a také dobíjení elektromobilů. "Elektromobilita je záležitostí spíše vysokopříjmových skupin," objasnil Síkela.

Související obsah

"Člověk nebude nic dělat, nebude muset o nic žádat. Uděláme to za něj prostřednictvím Operátora trhu s energiemi," uzavřel ministr Síkela.

Jde o akciovou společnost v rukou státu. Té stát pošle peníze určené na pomoc. Operátor trhu pak konkrétní částky zúčtuje s jednotlivými distributory a domácnosti pak automaticky uvidí částky, kterými jim stát přispěl, na faktuře. Úsporné tarify mají začít fungovat 1. října 2022, zatím na jeden rok. Vláda by měla opatření projednat na své středeční schůzi.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz