Krimi

Policie se pokouší proniknout do telefonů lidí obviněných v kauze Dozimetr

V kauze údajné korupce v pražském dopravním podniku budou hrát důležitou roli odposlechy. Policie má ale problém s tím, že obvinění používali šifrované telefony a aplikace. Jejich prolomení je tak velmi složité.

Obvinění zaplatili podle policie nejméně 150 tisíc za speciální šifrované telefony a tato investice se jim rozhodně vyplatí. Prolomit kódy do takového zařízení je sice možné, ale ne příliš pravděpodobné.

"Kdyby měla policie ten nejvýkonnější počítač na světě, prolomení by i tak trvalo desítky let," řekl bezpečnostní expert z Ústavu telekomunikací VUT v Brně Tomáš Lieskovan.

Související obsah

Na první pohled obyčejný telefon má unikátní funkci. Zprávy a hovory před odesláním příjemci zašifruje tajným kódem, který zná jen přístroj příjemce. Pokud někdo odchytí komunikaci, dostane jen změť jedniček a nul, které nedávají smysl.

Tuto komunikaci lze rozšifrovat jen pomocí zadních vrátek, které by v ideálním případě byly instalované do těchto telefonů.

Bezpečnostní služby celého světa se snaží taková zadní vrátka otevřít, ale většinou neúspěšně. Musí si tak hledat jiné způsoby. Například v kauze vraždy slovenského novináře Kuciaka získali kriminalisté tajnou komunikaci podnikatele Kočnera. Šifru přitom zřejmě prolomit nepotřebovali

Související obsah

​Jednodušší, ale dražší může být například napíchnutí šifrovaného telefonu. Existuje sledovací software, který údajně používala ke sledování opozičních novinářů i maďarská vláda. "Roční licence na takové nástroje stojí čtyři miliony korun, takže je to o úsilí, ale také o penězích," uvedl expert na kybernetickou bezpečnost Aleš Špidla.

Šifrované telefony se často vyrábějí z modelů, které jsou o několik generací starší. Spiklenci se tak snaží zabránit tomu, aby jim do nich policie nainstalovala sledovací software. Asi nejsnadnější a překvapivě i funkční cesta, jak proniknout do zabezpečeného telefonu, je využít chybu, kterou udělá jeho majitel.

Největší hrozba této komunikace je samotný uživatel. Pokud udělá chybu, tak komunikaci lze rozšifrovat. Poslední možností, jak proniknout do utajené komunikace, je nabídnout obviněným spolupráci. Když prozradí hesla, mohou dosáhnout výrazně mírnějšího trestu.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz