Zahraničí

Zemětřesení v Afghánistánu má ničivé následky. Počet mrtvých stoupl na 950

Východní Afghánistán v noci na středu zasáhlo zemětřesení o síle 6,1 stupně Richterovy škály. Epicentrum bylo poblíž hranic s Pákistánem v hustě obydlené oblasti, otřesy pocítili obyvatelé Afghánistánu, Pákistánu a Indie v okruhu zhruba 500 kilometrů. Počet obětí stále roste, podle místních úřadů jich je nejméně 950.

Mluvčí tálibánské vlády Bilal Karimi ráno uvedl, že mrtvých a zraněných jsou stovky. "Silné zemětřesení otřáslo čtyřmi okresy provincie Paktíka a zničilo desítky domů," dodal a vyzval všechny humanitární organizace, aby do oblasti okamžitě vyslaly své týmy. Záchranáři tam celé dopoledne prohledávali trosky.

Počet obětí stále roste. Podle tamních úřadů počet mrtvých stoupl na nejméně 950, zatímco zraněných je přes 600. Číslo se ale s největší pravděpodobností ještě zvýší, až ministerstvo pro přírodní katastrofy obdrží zprávy z odlehlých oblastí.

​Většina úmrtí je hlášena z provincie Paktíka, uvedl podle agentury Reuters Salahuddin Ajubi z ministerstva vnitra. Podstatně nižší, přesto vysoký počet zraněných a mrtvých hlásí také sousední provincie Chóst. "Počet obětí pravděpodobně poroste, protože některé vesnice jsou v odlehlých oblastech v horách. Shromáždit informace tedy bude nějakou dobu trvat," řekl Ajubi.

Související obsah

Otřesy byly cítit i v hlavním městě Afghánistánu Kábulu a také pákistánském hlavním městě Islámábádu. Pocítili je i obyvatelé indické provincie Paňdžáb. Podle Evropské seismologické agentury EMSC zemětřesení zasáhlo oblast v okruhu zhruba 500 kilometrů. Dotklo se tak 119 milionů lidí z Afghánistánu, Pákistánu a Indie.

Pákistánský premiér Šáhbáz Šaríf vyjádřil upřímnou soustrast a přislíbil afghánskému lidu pomoc. Zatím nejsou hlášeny škody a oběti v Pákistánu. Upřímnou soustrast vyjádřil na twitteru i český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz