Domácí

Scheinherr: Po prasknutí kauzy mi vyhrožují a zvoní na mě. Ochranku nemám

Kam až sahají chapadla chobotnice v kauze Dozimetr a kdo všechno by měl vyvodit politickou odpovědnost? Na tyto a další otázky v pořadu Napřímo odpovídal ve středu náměstek pražského primátora Adam Scheinherr. Mimo jiné prozradil, že mu kvůli kauze chodí anonymní výhrůžky.

Náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) podal trestní oznámení na několik lidí v souvislosti s podezřením na korupci už před dvěma lety. "Bylo to trestní oznámení, které zmiňovalo několik osobností, jež se v té kauze vyskytují," zmínil Scheinherr. Mezi obviněnými ale nejsou všichni, které tehdy v trestním oznámení označil. "Byla tam ještě osoba pana Dvořáka, bývalého generálního ředitele," doplnil.

Kolegové na magistrátu Scheinherrovi vyčítají, že je o podezření neinformoval. "Měl jsem několik možností, jak postupovat. Myslím, že jsem jako občan zvolil tu nejzodpovědnější. Když jsem se dozvěděl závažné informace, které mě vedly k podezření o spáchání trestného činu, šel jsem ihned na policii," popsal svůj postup v kauze Dozimetr.

Související obsah

Podle něj se rozhodně takové podezření nedá řešit uvnitř strany, jak někteří jeho kolegové nastínili. "Pokud skutečně dojde ke spáchání trestného činu, nedá se to v rámci politické strany jen ututlat, tvářit se tak, jako kdyby se nic nestalo, a zamést to pod koberec," vysvětlil. Někteří jeho kolegové by s tím prý mohli jít hned do médií místo toho, aby to nechali prvně prošetřit policií.

"Kdybych s tím šel do médií já, kolegové by se mě mohli snažit zdiskreditovat, možná by na mě podali trestní oznámení za křivé obvinění. A celá ta kauza by rychle přešla, celá ta skupina by fungovala dál a na policii by to nikdo nedal. V rámci mlčenlivosti jsem na policii slíbil, že o tom nebudu nikde nic říkat, abych neovlivnil vyšetřování," doplnil.

Související obsah

​Jeden z obviněných v této kauze údajně spáchal sebevraždu. "Jsem z toho hrozně nešťastný vždy, když se něco takového stane. Mně nyní chodí výhrůžky, většinou anonymní, že jsem udavač, práskač a měl bych viset. Za těchto okolností jsem z toho ještě víc nervózní. Řešil jsem s policií, když mi někdo v noci zvonil na byt třetí noc po té kauze," popsal Scheinherr s tím, že zatím ochranku nemá, protože policie neindikuje nebezpečí.

V pondělí byl odvolán z dozorčí rady Dopravního podniku hlavního města Prahy Marek Doležal, který se objevil v policejních odposleších. Objevil se v nich i Jiří Fremr, pravá ruka Jiřího Pospíšila. "Z toho by měl vyvodit osobní odpovědnost Pospíšil. On byl odpovědný za pana Mateje Augustína, byl odpovědný i za Fremra, kterého on navrhoval na člena dozorčí rady dopravního podniku. Sahá to ale mnohem dál," doplnil náměstek primátora. Podle něj měl Pospíšil rozhodně rezignovat a neměl by kandidovat do pražského zastupitelstva.

Tato kauza by mohla ovlivnit i vztahy v rámci pražské koalice a už nyní ovlivňuje nadcházející komunální volby. "Je to zcela jistě ranou pro STAN, ale i kandidátku SPOLU, v rámci níž odpadávají první lidé jako třeba Pospíšil, který je spojený s touto kauzou poměrně úzce. Ta chapadla jsou hrozně široká," uzavřel.

Podívejte se na sestřih z rozhovoru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz