Domácí

Obtěžuje vás hlučný spolucestující? Můžete se bránit! RADY EXPERTŮ

Obtěžuje vás hlučný spolucestující? Můžete se bránit! RADY EXPERTŮ
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Cestování nemusí být vždy příjemnou záležitostí. V noční můru se jízda může proměnit obzvlášť ve chvíli, kdy vás otravuje hlučný spolucestující. Odborníci řekli, zda a co můžeme v takové chvíli dělat.

Chytré telefony a tablety se staly součástí našeho každodenního života. Navíc velmi zjednodušily komunikaci s našimi blízkými, pokud jsme někde na cestách. Je však nutné si uvědomit, že právě tím můžeme obtěžovat také lidi okolo.

Velkým zlozvykem některých cestujících je podle společnosti dTest komunikace s někým po telefonu tak, že konverzaci slyší i ostatní. Lidé navíc nemají šanci před rozhovorem uniknout. Problémem bývá také hlasité hraní videoher a přehrávání videí nebo hudby v hromadných dopravních prostředcích.

Související obsah

Někteří lidé si totiž neuvědomují, že právě tím mohou rušit ostatní cestující. I takové situace je však možné řešit. Odborníci upozornili, že prostředky pro obranu existují.

Jak se bránit?

"Dopravci ve svých přepravních podmínkách s hlučnými cestujícími počítají. A například České dráhy stanoví, že 'za porušení přepravních podmínek se považuje, pokud cestující porušuje běžná společenská pravidla a dobré mravy tím, že se chová hlučně, produkuje hlučně hudbu nebo zpěv, používá hlasitě audiovizuální techniky nebo je i přes upozornění ostatních cestujících neúnosným způsobem na obtíž'. Obdobné podmínky pak platí ve všech veřejných dopravních prostředcích," vysvětlili experti z dTestu.

Cestující se tak mohou svých práv na klidné cestování aktivně domáhat. "Tam, kde nestačí domluvila spolucestujícími, případně tam, kde má cestující ze svých hlučných spolucestujících obavu, je na místě požádat průvodčího o pomoc. Pokyn průvodčího by měl hlučný spolucestující respektovat, protože každý cestující je k tomu v souladu s přepravními podmínkami dopravce povinen," doplnili odborníci.

Dopravci se často snaží udržovat komfort cestujících také zřízením tichých oddílů nebo vagónů. V takových prostorách se očekává maximální klid, vypnuté zvonění mobilních telefonů a používání sluchátek při sledování videí nebo poslechu hudby.

Související obsah

Pokud takové prostory v prostředcích nejsou k dispozici, neplatí, že by si mohl cestující dělat, co se mu zlíbí. Experti však často od lidí, kteří dělají potíže, slýchávají, že jsou svobodní.

"Svoboda jednotlivce vždy končí tam, kde začíná svoboda druhého. Ve veřejných dopravních prostředcích to platí dvojnásob," upozornili odborníci. Hlučným cestujícím, kteří nebudou respektovat pokyny průvodčího, se tak klidně může stát, že je vyloučí z přepravy, a dokonce mohou dopravní prostředek opustit s pokutou a za asistence policie.

Stovky spojů v Pardubickém kraji denně kvůli nedostatku řidičů nevyjedou. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz