Domácí

Dětských psychiatrů je málo. Pacienti čekají na termín i týdny

Česko se potýká s akutním nedostatkem dětských psychiatrů a psychologů, a to jak v lůžkové, tak ambulantní péči. Dostupná pomoc často není k dispozici ani pro nejzávažnější případy.

Děti s akutními psychickými potížemi čekají na termín vyšetření v odborné ambulanci i tři nebo čtyři týdny, na běžné návštěvy i měsíce. Kvůli nedostatku lékařů není ani dost specializovaných lůžek, někdy tak pacienti končí na běžných dětských odděleních nemocnic.

"Opravdu nás je málo. Ono i studium dětské psychiatrie je opravdu náročné. Takže ty čekací doby mohou trvat i několik měsíců. Praha je trošičku stát ve státě, ale i tady je situace tristní, takže si dokážu představit, že v ostatních městech ta situace může být ještě horší," uvedla ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4 Galina Jarolímková.

Související obsah

Psychiatři doslova volají o pomoc. Ve většině případů jsou jejich kapacity přeplněné, a oni tak nemají dostatečné množství času se dítěti pořádně věnovat. Psychické problémy zhoršila pandemie koronaviru i následná válka na Ukrajině.

"Určitě ten nedostatek psychologů a psychiatrů pociťujeme delší dobu, ale vzhledem k té covidové situaci a k tomu období po ní se to daleko víc pocítilo, protože děti potřebovaly podstatně více péče. Ti stávající dětští psychiatři, které máme v nemocnicích anebo v ambulancích, jsou velmi unavení, protože je jich málo a pracují velmi intenzivně," řekla Jarolímková.

Děti čekají na vyšetření někdy i přes půl roku a podle odborníků by se problém rozhodně neměl podceňovat. Psychologové rodičům radí, aby dětem v mezičase naslouchali a jejich trable nezlehčovali.

Související obsah

"Pokud to dítě není opečovávané například školním psychologem, jiným terapeutem nebo v poradnách, tak samozřejmě ta situace bude horší. Kdo jim nejvíce může pomoct, tak jsou rodiče, kteří s nimi mohou komunikovat a bavit se o problémech. Je potřeba hledat nějaké zdroje, co mi pomohou v tu danou chvíli. Když vím, že pomůže sport nebo jít za kulturou, přečíst si hezkou knížku, tak hledat to, co dětem pomáhalo, když se ještě cítily v pohodě," vysvětlila.

Existuje řada knih, které rodičům poradí, jak situaci s psychicky nemocným dítětem zvládat, většina psychologů to ale nepodporuje. Radí spíše, ať se rodiče obrátí na krizové linky, školní psychology nebo třídní učitele.

"Nebyla bych moc zastáncem toho, aby jim rodiče dělali terapeuty, aby hledali nějaké zdroje. Protože od toho je opravdu psycholog, psychologové, psychiatři. I speciální pedagogové mají dlouholeté sebezkušenostní výcviky a ví, jak na to. Určitě bych se spíš obrátila na nějakou linku bezpečí, na školní psychology anebo na poradenské psychology. Dá se obrátit i na třídní učitelku nebo na někoho, kdo je s tím dítětem intenzivněji. A je třeba hledat tu pomoc tam," doporučila.

Související obsah

Hlavním poznávacím znakem psychických potíží u dětí je změna chování. "Pokud dítě bylo veselé, hravé, mělo zájmy, chodilo ven s kamarády, ale najednou je smutné a nechce se s nikým bavit. To je ten první impulz. Změna chování," upozornila.

Jedním z největších problémů současnosti jsou podle expertů sociální sítě. Řada z dětí nemá mobil zabezpečený, a má tak přístup k různým informacím, které mohou mít negativní vliv na dětské chování.

"Určitě si myslím, že velký problém jsou sociální sítě. Protože děti hledají negativní zdroje často přes ně, ať se to týká nějakého sebepoškozování, poruch příjmů potravy, nebo pokusů o sebevraždu. To je velký problém," dodala.

Experti varují, že situace se bude dále zhoršovat, protože důsledky covidu, sociální izolace a trávení času na sociálních sítích mají velkou setrvačnost a budou nás provázet několik následujících let.

kba, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz