Naše Česko

Depresí z pandemie přibývá. Léčba bude stát desítky miliard ročně, říká psychiatr

Psychických poruch, depresí či alkoholismu v důsledku pandemie přibývá. S důsledky pandemie se podle psychiatra Cyrila Höschla bude Česko potýkat ještě několik let po jejím konci, navíc se pořádně prodraží.

Místo chození do práce tráví někteří dlouhé měsíce, až roky na home officu. Mají nedostatek sociálních kontaktů i obavy o život. Těmto i dalším problémům čelí lidé v posledních dvou letech v důsledku koronaviru. 

"K nárůstu depresí a úzkostných poruch dochází pobýváním pod tlakem vyšší míry stresu po delší dobu. A to nejen kvůli strachu z neznámé nemoci (zpočátku), ale narůstá i obava existenciální," vysvětluje psychiatr Cyril Höschl v pořadu Naše Česko, podle kterého deprese stouply trojnásobně, úzkostné poruchy dvojnásobně, citelně se zvýšilo domácí násilí i pití.

Podle něj lze předpokládat, že k poklesu těchto psychických obtíží jen tak nedojde ani po konci pandemie. Höschl doufá, že to bude trvat jen pár let, ale připouští, že mohou nastat další stresové situace, které vystřídají stres z pandemie. "Kromě toho lze předpokládat, že se to nikdy nevrátí na předpandemickou úroveň a že svět už nikdy nebude jako předtím," varuje. 

Související obsah

Podle něj také mohou přetrvávat protipandemická opatření i přesto, že ztratí mezitím smysl. "Postupně nebudou logická a v té době opodstatněná, ale ze setrvačnosti zůstanou," myslí si psychiatr. Podle něj sice bude snaha ustoupit lidem, aby nebylo tolik demonstrací. Ale život už prý nebude jako dřív.

Psychika lidí se však odráží i v české ekonomice. Jen léčba deprese stojí podle Höschla v Česku ročně zhruba 30 miliard korun, ale v těchto číslech se zatím neprojevil ten nárůst. "Dá se předpokládat, že kdyby se všichni, u koho se vinou pandemie objevila deprese, dostali do péče, stála by léčba deprese českou pokladnu 90 miliard ročně," predikuje psychiatr.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz