Zahraničí

Afghánci odklízí trosky po zemětřesení. Doufají, že naleznou své blízké naživu

Afghánistán se vzpamatovává z nejničivějšího zemětřesení za poslední desítky let. V hornatých oblastech na východě země zemřelo přes 1 000 lidí. Obětí ale bude přibývat, na těžko dostupná místa se nemohou dostat záchranáři. Řada lidí zůstává pod troskami zřícených domů.

Holýma rukama a bez pomoci moderní techniky. Tak v nejjižnější části provincie Chost vypadá pátrání po obětech ničivého zemětřesení. Muži odstraňují kámen po kameni v naději, že pod troskami zřícených domů ještě najdou někoho živého. O pár metrů dál leží těla těch, které ničivé zemětřesení připravilo o život. Je mezi nimi i řada dětí. Ty, co přežily, hlídají na rozpálené zemi místní ženy.

"Žádáme Islámský emirát i celou zemi, aby vyslyšely naše prosby a pomohly nám. Nemáme nic, vůbec nic, ani stan, ve kterém bychom mohli žít," prohlásil jeden z přeživších. Islamistické hnutí Tálibán, které v srpnu sesadilo západem podporovanou vládu a znovu ovládlo zemi, požádalo svět o pomoc. Afghánistán je už několik měsíců uprostřed hluboké humanitární a hospodářské krize a nová vláda nemá finance ani prostředky na to, aby poskytla potřebnou pomoc.

Související obsah

"Domy se zhroutily opravdu rychle, protože je to velmi zbídačená oblast. Budovy jsou velmi jednoduché. Jsou postavené z nepálených cihel. V tom, abychom se do některých vesnic dostali, nám brání déšť a také sesuvy půdy," uvedla Sam Mortová, mluvčí UNICEF v Afghánistánu. Zejména vesnice ležící poblíž epicentra zemětřesení jsou naprosto srovnané se zemí.

"Zcela zničeno bylo dva tisíce až dva a půl tisíce domů, mnoho lidí utrpělo zranění. Všechny domy jsou zničené. Potřebujeme stany a další životně důležitý materiál," říká další přeživší. I proto se vedle OSN snaží na místo dostat i další mezinárodní organizace, jako jsou Lékaři bez hranic nebo Červený kříž.

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz