Naše Česko

Celorepublikový unikát: V Brně stáčí na hřbitově med. Je vynikající

Ústřední hřbitov v Brně se pyšní zřejmě celorepublikovým unikátem. Stáčí se na něm med. Včelaři chtěli zkusit, jestli se bude včelám mezi náhrobky dařit. Výsledek je prý velmi překvapil.

Postavit včelí úly na největší moravské pohřebiště, to byl nápad, nad kterým si řada lidí klepala prstem na čelo. Začátky byly krušné a včelaři museli vysvětlovat, že hmyz nesbírá popel zesnulých, ale výhradně nektar. "Lidé se obávali, aby včely na někoho nezaútočily," vysvětlila ředitelka Správy hřbitovů města Brna Alena Říhová.

Nakonec se zadařilo a včelaři teď vytáčejí z úlů med naprosto unikátního složení. Ústřední hřbitov v Brně nabízí včelám jedinečnou kombinaci kvetoucích stromů a rostlin na ploše 34 hektarů. I díky druhové pestrosti hrobových květin má med výjimečnou chuť.

Související obsah

Včelaři už letos vytočili přes 60 kilogramů hřbitovního medu a potvrzují, že včelám se mezi náhrobky opravdu daří. "Je vynikající, má skvělou konzistenci," raduje se včelař Martin Roztočil.

Druhým bonusem je dostupnost úlů na veřejně přístupném místě. Včely jsou klidné a za přítomnosti včelaře si je chodí prohlížet i celé třídy při výuce přírodovědy. "Máme to v rámci výuky o včelách, do kterých se děti úplně zamilovaly," popsala učitelka Jitka Valkovičová.

Brněnský včelín jen kousek od náhrobků zesnulých a rozptylové loučky, to je nejspíš celorepublikový unikát. Rozbory potvrzují, že med z městských parků je často kvalitnější než ten, který vzniká u polí zamořených postřiky.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz