Krimi

Za výpadek internetu na Kladensku mohou zloději. Škody jsou milionové

Kladenští kriminalisté žádají o pomoc při pátrání po zlodějích, kteří ve městě a okolí způsobili rozsáhlý výpadek internetu a pevných telefonních linek. Bez těchto služeb se ocitly ve čtvrtek tisíce lidí. Policisté mluví o škodách za 2 miliony korun. Podle poskytovatelů internetu mohou být vyšší.

Záblesk a pak tma. Na stavbě kruhového objezdu zhaslo veřejné osvětlení, ale hlavně velká část Kladna i jeho okolí byla bez internetu a pevných linek. Mohli za to zloději kabelů. Technici měli celý den co dělat. "Ty opravy trvaly až do pozdního večera, respektive do noci," uvedl majitel kabelové sítě Adam Zbiejczuk.

V pátek už by měli zloděj smůlu. Výkop, ze kterého v noci na čtvrtek kradli, by byl zasypaný pískem a také betonem. Teď se vyčíslují škody. Mohou být vyšší než policií odhadované dva miliony. Hlavně pro poskytovatele internetu. Mimo síť byly školy, pobočky pošty, finanční úřad, firmy a tisíce domácností. "Pro některé lidi, kteří pracují doma, to tak byla katastrofa," měl jasno jeden z dotázaných lidí.

Související obsah

Jeden z několika odstřižených poskytovatelů přišel na dlouhé hodiny až o 90 procent sítě. Škody zatím odhaduje na stovky tisíc. "Nevím, jaké budou následky škody. Co budou chtít firmy a lidé. Budeme muset reagovat. Trh je neúprosný," doplnil jednatel Klfree Networks Vladimír Novotný.

Výpadek naštěstí nijak neomezil práci složek záchranného systému. "Ty to mají většinou záložně pojištěné a nevyužívají těchto služeb internetu," vysvětlil IT expert Miloslav Lujka.

Měděné kabely končí po vypálení ve sběrnách, z optických museli být zloději zklamaní. "Pokud jste ve středu v té lokalitě zahlédli pohyby nějakých lidí, kontaktujte nás, prosím, na lince 158," vyzvala policejní mluvčí Michaela Richterová.

Kladenští zloději jsou ještě amatéři proti jedné babičce. Ta šla s pilkou do lesa na dřevo, přitom zvládla odpojit od internetu celou Arménii a části Gruzie a Ázerbájdžánu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz