Domácí

Obnova i truchlení. Příběhy lidí z moravských vesnic zasažených tornádem

V pátek je to přesně rok ode dne, kdy se jižní Moravou prohnalo ničivé tornádo. Nejvíce zasažené byly obce Mikulčice, Lužice, Hrušky a Moravská Nová Ves. Tornádo poničilo více než 1 200 budov a o život připravilo 6 lidí. Škody jsou v zasažených obcích patrné i nyní, kdy se na jižní Moravu sjela řada dobrovolníků, kteří tam před rokem pomáhali.

Každý zničený dům značí jeden životní příběh. Někoho tornádo zničilo, jiného nasměrovalo k lepšímu životu. Paní Kalužíková toho během uplynulých 365 dnů zvládla tolik, co jiní lidé za celý život.

V Hruškách před zničeným domem jsme ji potkali krátce po bouři. První týdny spala rodina v karavanech na zahradě. Po dvou měsících postavila obytnou buňku a po půl roce ukazovala základy nového domu.

Související obsah

​Rodina měla tři hnací motory: hromadu dětí, optimismus a tvrdohlavost. Když ji podvodník obral o peníze, prodala chatu. A dnes stojí na místě zříceniny zbrusu nový dům. Pro stavaře měla jedinou nepřekročitelnou podmínku – aby měl dům pevnou konstrukci.

Tornádo udeřilo před rokem a někteří lidé stále nemají střechu nad hlavou. Chybí materiál i dělníci:

Na zdi dnes rodina má jako připomínku kříž, který je vyrobený z trámů zničeného kostela. A věří, že co ji nezabilo, to ji posílí. "Přesně před rokem u mě spal vnouček. Dnes si ho vezmu znovu. A kde jsme skončili, tam zase začneme," řekla paní Kalužíková.

Řada lidí takovou tlustou tečku za tragédií udělat nemůže. Paní Krčmarčíková měla před tornádem jen málo a teď hrozí, že skončí na ulici. Přišla o střechu nad hlavou a náhradní maringotku bude muset vrátit.

Související obsah

​Jako bezdomovec si chvíli připadal i pan Sečkář z Nové Vsi. Vichr mu sebral hospodu i střechu na domě, ale optimismus ho neopustil. Ještě loni se těšil, že letos v létě už bude moci opět obsluhovat hosty. Plán ale nevyšel, stavba má roční zpoždění. Chybí materiál, zdražila i pracovní síla, ale základy nové hospody přesto rychle rostou.

Hostinský má hrubou stavbu hotovou, ale výročí stejně slavit nebude. Přesně před rokem totiž zahynul člověk z jeho nejbližšího okolí. "Můj bratr při tom tornádu zemřel. Chalupy postavíme, ale lidský život už nikdo nevrátí," svěřil se pan Sečkář. Tornádo si vyžádalo celkem šest lidských životů.

Dobrovolníci na místě katastrofy vlastnoručně postavili památník na počest obětem po ničivém tornádu. Památník má připomínat zkázu, kterou tornádo napáchalo. "Všechno na tom památníku je autentické, všechno je od těch lidí a všechno je to dělané srdcem," uvedl jeden z dobrovolníků.

Podívejte se, jak vypadaly obce po tornádu a jak vypadají dnes:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz