Naše Česko

V Lanžhotě pořád odstraňují škody po tornádu. Podle meteorologů měli štěstí

Obyvatelé Lanžhota už třetí den odstraňují škody, které jim na začátku týdne způsobilo tornádo. Poškodilo střechy domů, vyvrátilo stromy nebo ploty. Nedaleko odtud přitom dnes začala stavba památníku věnovaného šesti obětem loňského tornáda.

Tornádo vyděsilo obyvatele Lanžhota. Lidé byli bez elektřiny, živel poškodil i úplně zničil střechy, vyvracel stromy. Mnozí tak ve čtvrtek uklízeli už třetím dnem. "Je důležité, že se nikomu nic nestalo. Toto je prostě nic. Důležité je, že jsme zůstali všichni v pořádku," řekli ale tamní obyvatelé.

Pokrývači jsou na roztrhání. Pomáhají i ti ze sousedního Slovenska. "Lidé už mají dodávky elektrické energie, téměř veškerá suť už se taky podařila odklidit," uvedla místostarostka Petra Říhová.  "Můžeme mluvit o štěstí, že supercela nebyla plně vyvinutá. Proto to tornádo proběhlo v rámci několika vteřin," upozornil meteorolog ČHMÚ Petr Münster.  Kdo ještě nemá opravenou střechu, má teď strach z deště nebo bouřky, kterou na čtvrtek meteorologové předpověděli.

Související obsah

V nedalekých obcích řádilo tornádo loni. Škody jsou vidět ještě dnes. "Ještě je strašná spousta práce před námi. Nejde to tak rychle, jak bychom chtěli," prohlásila starostka Hrušek Jana Filipovičová. Pozůstatky řádění loňského tornáda jsou vidět i v dalších obcích. Kostel se opravuje i v Moravské Nové Vsi. I proto se tam začalo se stavbou památníku. Ten bude ničivý živel a mrtvé připomínat.

"Doufáme, že to naši skvělí dobrovolníci stihnou do toho smutného výročí, které je 24. června," sdělila spoluautorka památníku Zlata Maděřicová. Tvořit ho budou trámy ze zničených domů všech zasažených vesnic. 

I po roce v obci Hrušky, které postihlo tornádo, pokračují opravy:

kdu, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz