Zahraničí

Ochranáři v Tatrách odstřelili medvědici. Ohrožovala tamní vesničany

Úspěšně skončil v pátek ráno lov na medvědici. Slovenský zásahový tým Státní ochrany přírody (ŠOP) zastřelil ve Vysokých Tatrách problémové zvíře. Samice medvěda se i se dvěma mláďaty pohybovala v okolí chatařských oblastí a hrozilo nebezpečí, že zaútočí na místní obyvatele.

Problémovou medvědici odstřelil v pátek ráno zásahový tým ŠOP nedaleko Pribyliny ve Vysokých Tatrách. Samice se dvěma mláďaty se pohybovala v okolí turistických chatařských oblastí. Podle ŠOP vykazovala známky agrese a představovala hrozbu pro místní obyvatele.

Kvůli medvědici dostávali ochranáři často stížnosti od lidí. "Pokud by tento jedinec nebyl vyřazen z populace, hrozilo by další páchání škod na majetku místních obyvatel a riziko, že vyhledáváním potravy v obydlených zónách někomu ublíží," řekl podle agentury TASR ředitel Správy Tatranského národního parku Pavol Majko.

Související obsah

​Odstřelení zvířete nařídili ochranáři až jako krajní řešení. Medvědice totiž zcela ztratila svou plachost a nešlo ji odehnat. Současně šlo o zvíře, které bylo naprosto přivyklé životu v divočině, kvůli čemuž byl nemožný také odchyt a přesídlení či převoz do zajetí.

Mláďata, která po medvědici zůstala, zásahový tým nechal na pokoji. Nyní je pouze pozoruje a vyhodnocuje jejich chování. Osud jejich matky tak medvíďatům zatím nehrozí.

Obvyklou metodou, jak se vyhnout medvědím útokům, je jejich zaplašení od obydlených oblastí. Obce ve Vysokých Tatrách i jiných místech, kde se vyskytuje divoká zvěř, tak mají program preventivních opatření.

Související obsah

​Ten spočívá především v používání plašících nástrojů. "Dalšími preventivními opatřeními by měl být všeobecný zákaz přikrmování, který navrhlo ministerstvo životního prostředí jako součást loveckého zákona," uvedla mluvčí ŠOR Kristína Bocková.

Slovensko má v posledních týdnech s medvědy problémy. Před dvěma týdny například jiná medvědice zaútočila na muže na Banskobystricku. Tomu se tenkrát zakousla do hlavy. Na Liptově zase napadla medvědice cyklistku, kterou před útokem zachránil její pes.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz