Zahraničí

Ruská firma dluží dělníkům. Za války nikdo zaplatit nechtěl, hájí se ředitel

Ruská firma dluží dělníkům. Za války nikdo zaplatit nechtěl, hájí se ředitel
Podnik UKZ navštívil i prezident Putin Zdroj: Profimedia

Dopad západních sankcí na Rusko pociťují zejména podniky, kterým rostou dluhy. Některé z nich tak šetří i na svých zaměstnancích. Ruská strojírenská firma Ural Compressor Plant (UKZ) se nyní potýká se stávkujícími dělníky, kterým už od dubna dluží výplaty.

Ve svízelné situaci se ocitl ruský strojírenský podnik UKZ. Firma, která se specializuje na výrobu produktů pro ropný, plynárenský a energetický sektor, má totiž obrovské finanční problémy. Kvůli dluhům proti firmě dokonce vyšetřovatelé zahájili trestní řízení.

Velkým problémem jsou mzdy zaměstnanců. Společnost svým pracovníkům nezaplatila práci za květen a v některých případech ani za duben. Dubnových výplat se dělníci dočkali až ve čtvrtek.

Související obsah

​Není tedy velkým překvapením, že zaměstnanci podniku odmítají pracovat. Místo toho stávkují. Podle portálu EAN nechodí do práce kvůli chybějícím mzdám 50 zaměstnanců z celkových 370. V plné výši však podnik zaplatil pouze těm dělníkům, kteří se do stávky nezapojili. Zbytek dostal pouze část dlužné výplaty.

Na vině jsou především západní sankce, kvůli kterým firmu opouští klienti, kteří nemohou zaplatit. "Mnoho podniků, se kterými spolupracujeme, se dostalo pod sankce. Jejich peníze jsou uvázlé v sankciovaných bankách na speciálních účtech. Kvůli tomu nám tyto podniky neplatí," vysvětlil situaci ředitel UKZ Denis Tasakov.

Dělníkům se však firma omlouvat nehodlá. "Nechci se nikomu omlouvat, protože každý by měl naši situaci chápat. Za velké vlastenecké války se na mzdy nikdo neptal. Lidé umírají ve speciální vojenské operaci a to mi přijde důležitější," dodal Tasakov.

Související obsah

​Dohromady dluží UKZ na mzdách více než 8,6 milionu korun. To však není jediný dluh firmy. Od začátku roku dostala více než 20 žádostí o vrácení dluhu. Vůbec největším věřitelem společnosti je ruské ministerstvo zdravotnictví, kterému má UKZ vyplatit přes 50 milionů korun.

UKZ existuje už od roku 1933. Ve velké vlastenecké válce, jak Rusko nazývá období německého vpádu do Sovětského svazu, se ve firmě vyráběly zbraně pro sovětské vojáky. Po válce se firma UKZ opět vrátila ke svému nynějšímu zaměření v energetickém průmyslu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz