Zahraničí

Na válce vyděláváme, smějí se v ruské televizi. Pomáhat jim k tomu má Biden

Na válce vyděláváme, smějí se v ruské televizi. Pomáhat jim k tomu má Biden
Vladimir Solovjov Zdroj: Profimedia

Navzdory masivním ekonomickým sankcím, které uvalily západní země, Rusko neztrácí svůj optimismus, že se s finančními problémy zvládne vypořádat. Svědčí o tom i vysílání ruské televize. V diskuzním pořadu Večer s Vladimirem Solovjovem se moderátor i hosté sankcím vysmívali. Podle nich má Rusko vůbec největší výnosy v dějinách.

Ruský televizní moderátor Vladimir Solovjov je na Západě známý jako "hlásná trouba Kremlu". Pozornost vzbudil také svým nejnovějším vystoupením v diskuzním pořadu ruské státní televizní stanice Kanál 1. V něm se vysmíval západním sankcím a tvrdil, že Rusko na tom nikdy nebylo lépe.

Solovjov zašel dokonce tak daleko, že označil prezidenta Spojených států Joea Bidena za ruského agenta. Podle něj totiž Biden Rusku více pomohl, než ublížil. "Sankce, které Biden uvalil, vedly k tomu, že náš rozpočet získává rekordní zisky," řekl Solovjov.

Související obsah

​Těmito zisky myslel Solovjov především příjmy z prodeje ropy a plynu, jejichž cenu Rusko v posledních měsících prudce navýšilo. "Díky tomu, že Putin sevřel Evropu železnou pěstí, naše ropové zisky vzrostly natolik, že každý den speciální operace nám přináší více peněz," chlubil se Solovjov.

Příčinou tohoto nenadálého ruského bohatství má být Bidenova chyba. "Kdyby Biden používal mozek a uměl počítat, neuvalil by sankce na naši ropu a plyn. Pak by naše zisky byly menší," kalkuloval Solovjov. Podle něj takto Rusko vydělává více než 440 milionů korun denně.

Související obsah

​Solovjov tento domnělý zisk otevřeně pojmenoval "Bidenův rozpočtový přebytek". Nebyl to však jediný případ, kdy měl Biden údajně Rusku pomoci. Moderátor mu poděkoval také za přenechání Krymu Rusku. To se odehrálo v roce 2014, kdy byl Biden viceprezidentem Baracka Obamy.

I když ale Solovjov tvrdí, že Rusko má velké příjmy, plánované rozpočty Ruska na příští tři roky nevypadají zcela růžově. Podle portálu Kommersant předpovídá ministerstvo financí deficit ve výši 1,2 procenta HDP. Schodek rozpočtu se má v následujících letech snižovat. Ještě v roce 2025 ale má Rusko mít deficit 0,8 procenta, tedy zhruba 200 milionů korun.

Rusko tvrdí, že se mu ekonomicky daří mnohem lépe. Jak na tom ale doopravdy je, se dozvíte ve videu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz