Zahraničí

Rusové dobyli Severodoněck. Byla to poslední ukrajinská pevnost na Donbase

Rusové dobyli Severodoněck. Byla to poslední ukrajinská pevnost na Donbase
Severodoněck Zdroj: Profimedia

Jedna z nejurputnějších bitev války na Ukrajině je u konce. Rusko v sobotu zcela ovládlo město Severodoněck na východě Ukrajiny. O důležité průmyslové centrum se bojovalo dlouhé měsíce.

Východoukrajinské město Severodoněck je zcela v rukou ruské armády. Rusko jej obsadilo v sobotu, den poté, co ukrajinská armáda vydala rozkaz se z města stáhnout, protože pozice vojáků byly neudržitelné. Oznámil to šéf vojenské správy Severodoněcku Oleksandr Striuk.

Skončila tak jedna z nejtvrdších a nejkrvavějších bitev na Donbase. Ukrajinci Severodoněck bránili od samého začátku invaze. Město bylo jednou z posledních bašt Ukrajiny na Donbase. "Rusové už ve městě jmenovali nového velitele. Město je ale tak zničené, že pro obyvatele bude těžké se se vším vypořádat," řekl Striuk podle portálu CNN.

Související obsah

​Armáda se nyní stáhla do sousedního města Lysyčansk, které bylo druhou hlavní pevností Ukrajiny v Luhanské oblasti. I to však Rusové neustále ostřelují. S pádem Severodoněcku má Rusko téměř plnou nadvládu nad Luhanskou oblastí. Lysyčansk je posledním místem v oblasti, které Ukrajinci ještě drží.

V okupovaném Severodoněcku stále zůstává mnoho civilistů, a to i navzdory dlouhému obléhání a ostřelování. Několik stovek obyvatel města se skrývalo v chemičce Azot, kterou Rusové ostřelovali ještě v sobotu ráno. "V tuto chvíli není žádná šance opustit město jiným směrem než na východ," sdělil Striuk.

Mapa fronty u Severodoněcku
Mapa Ukrajiny Zdroj: S povolením ISW

​Severodoněck je jedním z nejdůležitějších velkých měst na východě Ukrajiny. Průmyslové centrum severní Luhanské oblasti Rusko obléhá už od první vlny útoku. Před invazí ve městě žilo přibližně 115 tisíc obyvatel. Počtem obyvatel se tak město rovnalo přibližně Olomouci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz