Domácí

Vánoce a Silvestr můžou být zdrojem katastrof. Můžete si je ale pojistit

Vánoce a Silvestr můžou být zdrojem katastrof. Můžete si je ale pojistit
Zdroj: Profimedia

Že jsou Vánoce svátky klidu a míru, bohužel občas neplatí. Stačí chvilka nepozornosti a padající stromek zkazí vánoční atmosféru.

Podle informací hasičů jsou jednou z nejčastějších vánočních pojistných událostí požáry. Domácnost může rychle vzplanout od hořících svíček na adventním věnci, vánočním stromku i při smažení či pečení v kuchyni. Na velké množství takových událostí zareagovaly i pojišťovny.
 

"Riziko požáru najdete už v základní variantě pojištění domácnosti a nemovitosti. Určitě je ale vhodné se vždy pojistit proti všem rizikům, která vám reálně hrozí. Důležité také je udržovat svou pojistku stále aktuální, aby vám v případě pojistné události nehrozilo, že dostanete od pojišťovny mnohem méně, než byla hodnota zničených věcí," řekl produktový a technický ředitel společnosti RIXO Martin Ždímal.

Související obsah

V případě, že budete chtít uplatnit pojistné plnění po požáru, budete potřebovat potvrzení o požáru. To vystaví hasiči. Je dobré s nahlášením požáru, zejména takového, který dokážete zkrotit sami, příliš neotálet. "Pokud je požár nahlášen s velkým zpožděním nebo je místo uvedeno do původního stavu a hasiči nemohou provádět šetření příčiny vzniku požáru, pojišťovna pak pojistné plnění nemusí vyplatit nebo jej krátí," varuje Ždímal.

Takzvaná "pojistka na blbost", tedy pojištění odpovědnosti za škodu, se vyplatí při předvánočním shonu. Pokud totiž například v nepozornosti poškodíte vystavené zboží, pojistka vám kryje záda. To se ostatně hodí i mimo období Vánoc.

Související obsah

Pojistit si můžete také chladící zařízení a jeho obsah, a to v rámci pojištění domácnosti. Pokud se vám později porouchá lednička a za své vezme i jídlo v ní, můžete od pojišťovny požadovat náhradu škody.

Pokazit se nutně nemusí jen spotřebiče. Pokud si sváteční obžerství vybere daň například na vašem psím parťákovi, i v tomto případě se můžete obrátit na pojišťovnu. "V rámci pojištění domácnosti si můžete pojistit i svého domácího mazlíčka. Pojištění se zpravidla vztahuje na rizika úrazu, náhlého onemocnění a otravu zvířete," radí Ždímal.

Související obsah

Pojištění odpovědnosti, které kryje případné škody všech členů jedné domácnosti, se vyplatí zejména na konci roku. Pokud silvestrovské rachejtle poškodí například sousedovo auto, pojistka může pomoci ušetřit nemalé peníze. Ale pozor, pokud škoda vznikne někomu ze členů domácnosti, nebo k ní dojde například pod vlivem alkoholu, nepomůže ani pojištění.

Pokud naopak někdo petardami poškodí majetek vám, je situace o poznání komplikovanější. Najít viníka, jehož pojistka by škodu pokryla, se totiž často nepodaří. Prevencí pro podobné situace může být připojištění auta proti vandalismu. Když už na poškození dojde, je třeba co nejdřív zkontaktovat policii, která škodu zadokumentuje. Jakmile případ uzavře nebo odloží, pojišťovna uhradí odškodnění.

Související obsah

Každoročním evergreenem jsou také namrzlé chodníky a s tím spojené úrazy. Za údržbu chodníků odpovídají obce, případně majitelé bytových domů. Zákon však jasně neudává, do kdy musí být chodník uklizený například po sněhové nadílce, ani čím chodník sypat.

Pokud se kvůli neudržovanému chodníku zraníte, máte nárok na bolestné, náhradu ušlé mzdy, věcné škody, nákladů na léčení či případně odškodné za trvalé následky.

Související obsah

Aby vám pojišťovna vyplatila odškodné, nesmíte zapomenout na pět základních bodů:

- Vyfotit nebo natočit chodník, kde jste se zranili, abyste prokázali, že byl opravdu v neudržovaném a neschůdném stavu

- Popsat prostředí, například jestli byl chodník silně namrzlý či pokrytý sněhem

- Požádejte o výpověď případné svědky a vezměte si na ně telefonní kontakt

- Vyfoťte boty, které jste na sobě v době nehody měli – je třeba dokázat, že jste zvolili vhodnou obuv

- Vyžádejte si od svého doktora lékařskou zprávu

Vlastníkovi chodníku v takové situaci pomůže, pokud bude mít uzavřené pojištění odpovědnosti za škodu. "Z tohoto pojištění se hradí škody na životě a zdraví a škody na majetku, včetně následných finančních škod. Toto pojištění se hodí také v případě, kdy například spadne rampouch ze střechy domu a zraní kolemjdoucího," popsal Ždímal.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz