Zajímavosti

PŘEHLED: MHD zdarma pro uprchlíky pomalu mizí. Úlevu ruší další města

PŘEHLED: MHD zdarma pro uprchlíky pomalu mizí. Úlevu ruší další města
Autobusová zastávka Zdroj: TN.cz

Ústecký kraj rozhodl, že od 1. července přestane umožňovat ukrajinským uprchlíkům jezdit v MHD zdarma. Ti tak budou muset nově platit v městské hromadné dopravě například v Ústí nad Labem, Litvínově a Mostě. Podobnou změnu nedávno zavedl i Liberec a Jablonec nad Nisou, kde už uprchlíci za jízdenky platit musí. V některých městech pro ně však zůstává MHD zdarma.

Řada dopravních podniků v České republice přestává s poskytováním jízdného zdarma pro ukrajinské uprchlíky. Aktuálně se takto rozhodli v Ústeckém kraji. Přidávají se tak k Liberci a Jablonci nad Nisou, kde uprchlíci za jízdné platí už několik týdnů.

"Na základě rozhodnutí Rady Ústeckého kraje je od 1. 7. 2022 ukončena bezplatná přeprava cestujících ukrajinské státní příslušnosti na linkách Dopravy Ústeckého kraje (DÚK), tedy i na všech linkách MHD, které provozuje jako dopravce DOPRAVNÍ PODNIK měst Mostu a Litvínova, a.s," uvedla společnost na facebooku.

V řadě měst se však Ukrajinci stále svezou zdarma. Jedním z takových měst je například Ostrava, kde mohou po předložení víza strpění nebo víza dočasné ochrany stále jezdit bez placení. Stejná pravidla podle vedoucího marketingu královéhradeckého dopravního podniku Františka Meduny platí i v Hradci Králové.

Související obsah

Bezplatné jízdné pro lidi zasažené válkou nadále platí i v Brně. "Ti, co přišli kvůli válce, mají stále jízdné zdarma," řekla mluvčí brněnského dopravního podniku Barbora Doležalová. Předložit vízum strpění nebo dočasné ochrany stačí uprchlíkům k cestování zdarma i v Plzni.

Jinak to je však v hlavním městě. Od 12. června smí v Praze uprchlíci jezdit MHD jen pět dnů od nabití víza uděleného za účelem dočasné ochrany. Podobně tomu bude i v Pardubicích. Tam můžou využívat služby městské hromadné dopravy zdarma po dobu tří měsíců od udělení víza. Od 1. července se však lhůta zkrátí na pouhý měsíc.

Kde se uprchlíci svezou MHD zdarma?
Ústí nad Labem Od 1. července zpoplatněno
Most a Litvínov Od 1. července zpoplatněno
Jablonec nad Nisou a Liberec Zpoplatněno
Praha Zdarma pět dní od udělení víza
Ostrava Zdarma
Hradec Králové Zdarma
Brno Zdarma
Plzeň Zdarma
Pardubice Zdarma měsíc od udělení víza

V Rumunsku uspořádali speciální akci, ve které jste za 20 dřepů dostali jízdenku zdarma:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz