Zahraničí

Putin chystá na Západ další past, bojí se v Německu. Moskva může získat výhodu

Putin chystá na Západ další past, bojí se v Německu. Moskva může získat výhodu
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin chystá podle německého deníku Die Welt na Západ novou surovinovou past. Moskva se totiž může stát obchodním partnerem Bolívie, která má největší ložiska lithia na světě. Právě tato surovina se využívá při výrobě baterií do elektrických vozidel.

Bolívie má největší ložiska lithia na světě a hledá obchodní partnery pro těžbu suroviny, která je nezbytná pro e-mobilitu, upozornil v neděli Die Welt. Jedním z favoritů je podle deníku ruský Rosatom.

Surovina se využívá při výrobě baterií pro elektromobily. Bolívie jí má v zásobě 21 milionů tun. Je ale potřeba lithium vytěžit. Pokud by Rusko mohlo kontrolovat ložiska lithia, dostalo by se tím vzhledem k důležitosti surovin pro moderní ekonomiku do velmi výhodné pozice. Mohlo by totiž ovlivňovat cenu i dostupnost suroviny.

Putin se nyní snaží navázat s Bolívií přátelské vztahy. Pokud Moskva uspěje, surovina by se tím stala dalším problémem pro Evropu, která by se na Rusku stala závislou. 

Související obsah

Jihoamerická země se v posledních letech snaží zvýšit těžbu lithia. Zatím se jí ale nedaří příliš vydělávat. O partnerství momentálně soutěží šest firem. Kromě ruské Uranium One, která spadá pod Rosatom, jde o americký start-up podporovaný automobilkou BMW Lilac Solution, Breakthrough Energy Ventures Billa Gatese, velkého čínského výrobce autobaterií CATL a další čínské společnosti Fusion Enertech, TBEA a CITIC. Žádná z těchto firem ale praxi s komerční těžbou lithia nemá. Tamní vláda už vyřadila například EnergyX Elona Muska, upozornila agentura Reuters.

Pokud by Bolívie zvolila ruskou nabídku, stal by se z ní na mezinárodní scéně vyvrhel, upozornil komentátor portálu Mongabay.com. Na Rusko totiž uvrhly země hlavně ze Západu sankce. Například Finsko už například po začátku války na Ukrajině zrušilo spolupráci s Rosatomem na jaderné elektrárně.

Blíží se konec ruského plynu v Evropě. Česko na to není připraveno:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz