Zahraničí

Z Ukrajiny přes Krym a Rusko dál. Britové ukázali, jak se krade obilí

Z Ukrajiny přes Krym a Rusko dál. Britové ukázali, jak se krade obilí
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Ruské síly již delší dobu čelí obviněním, že odváží ukrajinské obilí a další plodiny neznámo kam. Z analýzy BBC vyplývá, že uloupené obilí putuje ve vozech na anektovaný Krym a poté ho Rusko vydává za vlastní zemědělskou úrodu a dále exportuje do Turecka či Sýrie. Ukrajinští farmáři tvrdí, že odváží i jejich zemědělské stroje a ničí jim prostory.

Stanice BBC se snažila objasnit záhadu ukradeného obilí, které mizí ze sýpek ukrajinských farmářů a je odváženo neznámo kam. Hovořili proto s místními farmáři, sledovali satelitní snímky a snažili se najít důkazy, kam odcizené obilí putuje.

"Ukradli nám obilí. Zničili naše prostory, zničili i naše vybavení," řekl britské veřejnoprávní stanici jeden z farmářů, jehož jméno není zveřejněno kvůli hrozbě následných ruských represí. Je totiž jedním z mála z dvoustovky kontaktovaných farmářů, který se rozhodl promluvit.

Související obsah

Ruské síly podle něj okupují 80 procent z jeho půdy. Viní je z krádeže obilí v obrovském měřítku i z komplikací s další produkcí.

Jako důkaz poskytl záznamy z bezpečnostních kamer, kdy na jeden z jeho pozemků dorazí Rusové ve vozidlech, na nichž vyniká velký symbol Z (znak pro invazi). Vojáci mu měli odvézt jeho obilí i včetně nákladních vozů.

Související obsah

Farmář uvedl, že několik jeho vozů však mělo nainstalované GPS sledovací zařízení, díky němuž se mu podařilo zjistit, že ukrajinské obilí putovalo nejdříve do přístavů na anektovaný Krym a následně pokračovalo do Ruska.

"Nejdříve odvezou obilí na anektovaný Krym, kde jej převezou do přístavů Kerče nebo Sevastopolu. Následně naloží ukrajinské obilí na ruské lodě a jedou do Kerčského průlivu," tvrdí Andrej Klymenko, expert z Ústavu pro Černé moře v Kyjevě, který pravidelně sleduje pohyb lodí kolem Krymu a dodává, že následně Rusové zfalšují certifikáty a obilí vydávají za své.

Související obsah

Náklad obílí je pak vyvážen dál, cílem bývá Sýrie nebo Turecko. Turecký ministr však na tato obvinění reagoval se slovy, že žádné důkazy o koupi kradeného obilí nezaregistrovali. "Viděli jsme, že přístav vyplutí a původ zboží je v záznamech označen za ruský," popřel obvinění z nekalého obchodu.

Britská stanice BBC také získala dokumenty pocházející z okupačních úřadů se seznamem farem, kam lze převážet obilí. Také zveřejnila důkazy, že v některých případech Rusové nutí farmáře své obilí prodávat za velmi nízké, až likvidační ceny, jen aby získali potvrzení, že vše proběhlo "legálně". Navíc tak chtějí zamezit ztrátě motivace farmářů obhospodařovat svou půdu v budoucnu.

Podle kyjevského starosty Klička, zabil raketový útok v Kyjevě jednoho muže:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz