Zahraničí

"Přesný úder," chlubí se Rusko útokem na Kremenčuk. V obchoďáku zemřelo 18 lidí

Rusko se v úterý pochlubilo "úspěšným útokem" na ukrajinské město Kremenčuk. Podle tamního ministerstva obrany dokázaly vojenské jednotky při naprosto přesné palbě zničit hangáry plné zbraní od západních spojenců. Vlivem toho mělo začít hořet i "nefunkční" obchodní centrum. Ukrajinský prezident však tvrdí, že Rusové pálili na nákupní dům plný lidí úmyslně a útok si vyžádal řadu obětí.

Ruské ministerstvo obrany se v úterý pochlubilo vojenskými misemi na Ukrajině, které považuje za úspěšné. Při této příležitosti zmínilo i raketový útok ve městě Kremenčuk, jehož cílem měly být sklady zbraní.

"Ozbrojené síly Ruské federace pokračují v úderech na vojenské objekty na území Ukrajiny. Dne 27. června ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti zasáhly ruské letecké síly vysoce přesnými střelami hangáry s municí a zbraněmi získanými od Spojených států a evropských zemí," pochlubil se resort obrany. "Detonace naskladněné munice do západních zbraní způsobila požár v nefunkčním obchodním centru, které se nachází vedle závodu," dodal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však uvedl, že rakety zasáhly budovu, ve které se nacházelo více než tisíc civilistů. Útok na nákupní dům označil za cílený. Místní úřady kvůli obřímu požáru v pondělí vyhlásily stav nouze. "Obchodní centrum je zničené, záchranáři mají plné ruce práce s hašením požáru a počet obětí si ani nedokážeme představit," komentoval zásah ukrajinský prezident.

Související obsah

​Na místě pomáhaly stovky lidí, včetně členů speciálních sil Ukrajiny. Agentura AFP po půlnoci na úterý uvedla s odkazem na záchrannou službu, že počet obětí raketového útoku vystoupal na 16. Nejnovější zprávy hovoří o 18 obětech, jak informuje i agentura Ukrinform

Podle ukrajinského Úřadu nejvyššího státního zástupce se útokem bude zabývat vedení krajského státního zastupitelství v Poltavě. "Pod procesním vedením krajského státního zastupitelství v Poltavě bylo zahájeno přípravné vyšetřování pro porušení zákonů a válečných zvyklostí v kombinaci s úkladnou vraždou," uvedl úřad.

Záběry na vybombardované nákupní centrum v Kremenčuku Zdroj: ENEX

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz