Koronavirus

Nakažených covidem v Česku přibývá. Řádí zejména subvarianty omikronu

Počty lidí nakažených koronavirem v Česku v posledních třech týdnech opět rostou. Přibývají stovky nových případů denně a na vině mají být zejména nakažlivější subvarianty omikronu.

Počet nakažených se za poslední týden více než zdvojnásobil. V pondělí laboratoře zaznamenaly 1 241 nových případů, což je o 600 více než minulé pondělí. Testovat se nechalo 6 500 lidí, tedy nejvíce za červen.

Epidemie v Česku zrychluje zhruba od začátku června. Počet hospitalizovaných ale výrazně neroste. V nemocnicích leží nyní s nákazou 115 lidí, z toho pět v těžkém stavu. Za uplynulých sedm dní zemřeli s covidem tři lidé.

Související obsah

​Nárůst počtu nových případů způsobují převážně nakažlivější subvarianty omikronu BA.4 a BA.5, které postupem času vytěsňují původní verzi omikronu. Nové varianty sice nezpůsobují horší průběh, ale jsou více nakažlivé. Minulý týden tvořily ve vzorcích pozitivních testů 75 procent.

Odborníci tvrdí, že v nadcházejícím období bude významným ochranným prvkem přeočkování posilující dávkou, tzv. boosterem. Ukončené očkování má v Česku necelých 64 % populace. Další vlny nákazy bychom se ale podle odborníků zatím bát neměli a další lockdown nás nečeká.

Lucie Piedová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz