Zajímavosti

Největším zabijákem byl vloni v Česku covid. Zemřelo nejvíce lidí od války

Největším zabijákem byl vloni v Česku covid. Zemřelo nejvíce lidí od války
Testování na covid -ilustrační foto Zdroj: TV Nova

Nejčastější příčinou úmrtí byl v loňském roce v České republice covid-19. Sdělil to Český statistický úřad na své středeční tiskové konferenci. Během roku 2021 na toto onemocnění zemřelo přes 25 tisíc lidí. Na druhém místě se mezi příčinami smrti nacházela ischemická choroba srdeční.

Rok 2021 podle Českého statistického úřadu přinesl nejvíce úmrtí od konce druhé světové války. Zemřelo během něj 139 981 lidí. Od začátku pandemie se počet zemřelých zvýšil o 15, respektive o osm procent.

Nejčastější příčinou úmrtí bylo onemocnění covid-19, na které zemřelo během loňského roku 25 tisíc lidí. Z toho více než 14 tisíc mužů a 10 tisíc žen. Jednalo se o 18 procent loni zemřelých.

Související obsah

Druhou nejčastější příčinou smrti byla v Česku ischemická choroba srdeční. Ta stála v roce 2021 za 13 procenty úmrtí. Na třetím místě pak byla cévní onemocnění mozku.

Samotná pandemie koronaviru stála od svého začátku v Česku život přes 40 tisíc lidí. Během loňského roku nejvíce řádila v širokém věkovém rozpětí. Umírali lidé od 40 do 84 let věku. Průměrně za roky 2020 a 2021 zemřelo o 20 tisíc lidí více než v letech před pandemií.

Počty potvrzených případů covidu v České republice rostou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz