Česká Evropa

Nové nařízení EU: Každý chovatel slepic se musí registrovat. Česko chce výjimky

Nové nařízení EU: Každý chovatel slepic se musí registrovat. Česko chce výjimky
Ilustrační snímek | Zdroj: Thinkstockphotos

Podle právního předpisu Evropské komise mají mít chovatelé povinnost registrovat na úřadě všechna svá zvířata. Týkat se to má například i jednotlivých chovů drůbeže na dvorcích. České ministerstvo zemědělství doufá, že bude moct chovy do 500 například slepic z povinnosti evidence vyjmout.

Právní předpis Evropské komise vyvolal vlnu nevole po celé Evropě. Například ve Slovinsku vznikla petice, která se proti němu vymezuje. "Evropské nařízení, které nařizuje evidenci kuřat na domácím dvoře, i když je na dvoře jen jedno kuře, je pro Slovinsko nepřijatelné," uvedla podle portálu caszazemljo.si iniciátorka petice Irena Rotarová. 

K už dříve schválenému právnímu předpisu stále nemají státy k dispozici prováděcí akt. Proto není určeno, jestli budou výjimky a jaká pravidla pro ně budou platit. "Prozatím zůstává v platnosti předchozí stav, kdy evidenci nepodléhají chovy do 500 kusů drůbeže, chovy produkující násadová vejce do 100 kusů a chovy s produkcí konzumních vajec neuváděných na trh (tedy tak, jak to bylo v době před AHL)," poznamenal pro TN.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. To by se mohlo změnit, pokud v prováděcím aktu pravidla výjimky určeny nebudou.

Související obsah

Pravidla mají pomoct s ochranou zdraví zvířat. Z právního předpisu mají ale někteří chovatelé obavy. "Již dlouhá léta se snažím o chov, který je bezproblémový a bez jakýchkoliv nákaz. Přispívá k tomu mé chovatelské zařízení. Samozřejmě nikdo nechce žádnou infekci do svého chovu dostat a přijít tak o celou svoji práci. Nemyslím si, že zavedení administrativních úkonů pro evidenci zvířat vylepší zdravotní stav," napsal v připomínkách Evropské komisi jeden z nich. 

Podle připomínky se kvůli složité registraci spíše omezí chovy. "Úplně tak vymizí některé chované druhy zvířat. Chovatelství bylo vždy zájmovou činností nadšenců a tímto dojde k jejímu vymizení. Neméně pak ve vztahu k soutěživosti na výstavách a možnostem doplnit a vylepšit chov," upozornil.

Související obsah

"Ministerstvo zemědělství očekává brzké vydání prováděcího aktu, na jehož základě by definovalo skupinu chovů s nevýznamným rizikem a Česká republika by tak byla v souladu s komunitárním právem," sdělil Bílý. 

Na českém venkově jsou malé chovy drůbeže časté a ministerstvo si je toho vědomo. "Evidence každého takového chovu, a hlavně udržování této evidence v aktualizovaném stavu, by představovala vzhledem k počtu drobnochovatelů nemalou zátěž jak pro chovatele, tak pro nás jako úřad," upozornil Bílý. "Doufáme, že se nám na základě prováděcího předpisu podaří vyjmout z povinnosti evidence značný podíl z dosud neevidovaných chovů a omezit rozsah evidence do rozumných mezí," dodal.

Státy EU schválily zákaz prodeje aut se spalovacím motorem:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz