Ekonomika

Kupovat vejce už se nevyplatí. Výhodnější je samotný chov slepic

Kvůli zdražování roste v Česku počet lidí, kteří chovají domácí zvířata. Zvýšený zájem je například o slepice. Kvalitní vejce totiž stojí i přes deset korun a jejich cena podle ekonomů ještě dál poroste.

Přesně 23 slepic se v Mělicích na Pardubicku popelí pod otevřeným nebem a zobe z trávníku hmyz. Brzy k nim přibude ještě dalších šest. "Manželka jezdí na ten žabinec ptačinec, oni to hrozně rádi," řekl jejich chovatel, pan Aleš.

Dvě stě korun, tolik stojí mladá slepice. Už za pět týdnů se investice chovateli vrátí. Vejce právě stojí okolo pěti korun, ta nejlepší i víc než dvakrát tolik. Domácí chov tak přináší uspořené tisíce ročně.

"Průměrná slepice za ten kalendářní rok snese 300 vajíček," vysvětlil předseda Českého svazu chovatelů Týniště nad Orlicí Pavel Svašek.

Pan Aleš ví, že tato zvířata jsou nenáročnými strávníky. Ve vteřině slupnou namočené tvrdé pečivo i jakékoli zbytky od oběda. Letos začal dokonce experimentovat i s novými slepičími druhy. "Mají do zelena vajíčka a neobsahují cholesterol," pochlubil se.

Související obsah

V Týništi nad Orlicí se stojí na slepice od rána dokonce fronta. Paní Alena Nováková přijela od Chocně a přiznala, že vejce v obchodech dávno nekupuje. "Nejde o to, že by byla dražší, ale nechutnají nám," zdůvodnila paní Alena.

Zájem o slepice je takový, že prodejci dorazili až z Bohumína, urazili tedy 230 kilometrů. "Přivezli jsme asi 800 slepic, prodali jsme pět set. Za tři hodiny," řekl prodejce slepic Patrik Lukač.

Podle ekonomů bude drobných chovatelů přibývat, zdražování vajec totiž není u konce. "Ceny vajec vzrostou o 10 až 15 procent. Roste cena krmných směsí, jsou velké náklady na dopravu vajíček, energie i náklady na zpracování vajíček," předpověděl ekonom Štěpán Křeček. Kromě slepic se podle prodejců zvedl zájem i o krůty.

luk, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz