Zahraničí

Polsko už má plány na rozbití a ovládnutí Ukrajiny, tvrdí šéf ruských špionů

Polsko už má plány na rozbití a ovládnutí Ukrajiny, tvrdí šéf ruských špionů
Šéf ruské rozvědky SVR Sergej Naryškin Zdroj: Profimedia

Polská vláda osnuje plány na ovládnutí Ukrajiny, tvrdí ředitel ruské Služby vnější rozvědky (SVR) Sergej Naryškin. Varšava má podle něj na stole už několik scénářů, jak by mohla zemi dostat pod svoji kontrolu. Ta je přitom už od konce února pod útokem ruské armády.

Šéf ruské Služby vnější rozvědky, která je obdobou americké CIA, obvinil Polsko z příprav na rozbití a ovládnutí Ukrajiny. Informovala o tom ruská státní agentura RIA Novosti

"Podle informací, které SVR obdržela, vedení Polska začalo vypracovávat scénáře pro de facto rozkouskování Ukrajiny," prohlásil Naryškin. Varšava podle něj plánuje rozmístit "mírový vojenský kontingent" na západě Ukrajiny a vytvořit na tomto území nový stát s loutkovou vládou, jenž bude "pod ochranou" polských ozbrojených sil.

Naryškin se domnívá, že si Polsko uvědomilo, že navzdory rétorické jednotě západních politiků nelze zabránit vítězství ruské armády na východě Ukrajiny. Moskva od konce února provádí "speciální vojenskou operaci" a tvrdí, že osvobozuje Donbas od ukrajinských neonacistů.

Související obsah

"Polské úřady jsou přesvědčeny, že USA a Velká Británie budou nuceny tento plán podpořit. Varšava věří, že jakmile se ruské jednotky posunou na ukrajinském území dál, Washington a Londýn nebudou mít jinou možnost než projevit bezpodmínečnou solidaritu," pokračoval Naryškin s tím, že Polsku nevyhovuje, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se stále drží u moci a těší se vysoké popularitě.

Polská vláda jeho slova obratem označila za dezinformace, uvedla agentura Reuters. "Lži o údajných plánech Polska napadnout západní Ukrajinu se opakují už několik let. Záměrem ruské propagandy je narušit důvěru mezi Ukrajinou a Polskem a podkopat polsko-ukrajinskou spolupráci," řekl mluvčí polského ministerstva koordinace speciálních služeb Stanislaw Zaryn.

Zelenskyj ukázal útok ruské rakety na obchoďák. Mluví o mstě Moskvě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz