Zajímavosti

Vědci přichází s jednoduchým testem. Odhalí, jestli vám hrozí předčasná smrt

Vědci přichází s jednoduchým testem. Odhalí, jestli vám hrozí předčasná smrt
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Podle vědců může existovat souvislost mezi rovnováhou a rizikem předčasného úmrtí. V nové studii zjistili, že lidé středního a vyššího věku, kteří nejsou schopni stát na jedné noze déle než 10 vteřin, mají větší šanci, že zemřou do deseti let, než ti, kteří testem rovnováhy projdou.

Zdá se to neuvěřitelné, ale mezi schopností udržet rovnováhu a rizikem předčasného úmrtí může existovat souvislost. Ve studii, která byla publikována v odborném časopise British Journal of Sports Medicine, mezinárodní tým vědců testoval v desetiletém období více než 1 700 lidí ve věku 51 až 75 let.

Sledoval, zda dokážou vydržet stát na jedné noze bez opory po dobu alespoň deseti vteřin. Povoleny měli tři pokusy. Zhruba pětina účastníků testem neprošla.

Do deseti let zemřelo přes 7 % všech účastníků. Ze skupiny, která testem prošla, zemřelo 4,6 % lidí. V druhé skupině jich zesnulo 17,5 %, tedy podstatně více. Podle výzkumu je neschopnost stát bez opory na jedné noze po dobu 10 sekund spojena s o 84 % vyšším rizikem předčasného úmrtí.

Související obsah

​Zjištění sice neprokázala příčinnou souvislost mezi těmito stavy, test rovnováhy by ale podle autorů studie měl být standardem při zdravotních prohlídkách starších lidí. Již dřívější studie odhalily spojitost mezi neschopností stát na jedné noze a vyšším rizikem mrtvice nebo rozvojem demence.

Nedostatkem studie je fakt, že test byl prováděn pouze na Brazilcích. "Vzhledem k tomu, že všichni účastníci byli bílí Brazilci, výsledky studie nemusí platit pro jiná etnika a národy," řekl hlavní autor studie Claudio Gil Araujo, který působí na klinice pohybové medicíny v Riu de Janeiru.

Řada Čechů se před letní sezonou ještě rychle snaží zatočit s přebytečnými kilogramy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz