Tipy na výlet

Místa světového formátu můžete navštívit i v Česku. Přenesou vás i do krásné Itálie

Pokud hledáte inspiraci, kam vyrazit na dovolenou za těmi nejkrásnějšími místy na světě, nemusíte za nimi cestovat do zahraničí. I v České republice se totiž nachází řada míst, která se vyplatí navštívit.

Levandulová farma jako v Provence, minaret jako z pohádek Tisíce a jedné noci nebo třeba tajemné kameny připomínající anglické Stonehenge. I takové krásy můžete najít v Česku. Vyrazte třeba do východních Čech na zámek Nové Hrady. Tam si zas budete připadat jako ve francouzském Versailles.

"Zámek jsme opravili rychle. Byly sice děravé střechy, nebyly funkční sítě, špatné podlahy, žádné vybavení. Na konci 90. let to ale bylo dobré. Pokud jste měli trochu peněz, tak jste sehnali materiál i lidi," řekli majitel zámku Petr Kučera.

 Manželé Kučerovi dali zámku novou tvář. Během roku a půl se jim podařilo chátrající památku zachránit a dnes je oblíbeným cílem turistů. Během komentovaných prohlídek uvidíte výstavu dobového nábytku, a dokonce můžete nahlédnout i do soukromých komnat majitelů.

Související obsah

"Tím, že to je bydlený zámek, a protože nakukují do prostor, odnášejí si dojem, že to je jiný zážitek než ty střídmé zámecké objekty. Cítíte, že se vaří oběd, že to má rodinnou atmosféru," pokračoval Kučera.

Zámek je obklopen rozsáhlými pozemky, na kterých současní majitelé založili a průběžně stále zakládají nové rozmanité typy zahrad. Navštívit tady můžete i muzeum motocyklů. Zámecký areál také nabízí kavárnu a restauraci, která funguje do 16 hodin.

"Snažíme se vařit českou gastronomii, spojenou se zámkem. Jelení, dančí, zvěřiny, dančí svíčková, guláš," prozradil zámecký kuchař. Otevírací doba je od 10:00 do 16:00. Za vstup zaplatíte 80 korun a zaparkovat můžete zdarma hned pod zámkem.

Související obsah

V jižních Čechách najdete vesničku Holašovice, která je od roku 1998 zapsaná ve světovém dědictví UNESCO. Teď sem ale stále více turistů jezdí kvůli holašovickému Stonehenge. Všechno tohle najdete na louce jen kousek za vesnicí na zahradě rodiny Jílkových. Všechny kameny sem místní stavbař Václav Jílek navozil z okolí Holašovic.

Otevřeno je každý den a za vstup dáte 35 korun. Parkování je zdarma. Na jihu Moravy ve Starovičkách se zas přesunete do Francie. Zdejší levandulová farma vytváří textilní, kosmetické, relaxační nebo kulinářské výrobky. Třeba levandulovou čokoládu.

"Sklízení levandule probíhá na přelomu školního roku a začátku prázdnin. V září ji zastřihneme," dodal majitel farmy Stanislav Bíza. Levandule původně pochází z oblasti Středomoří, dnes se rozšířila do celého světa. Pro svoje silné aroma byla oblíbená už v antice. Lidé si ji dávali do bot a používala se například i jako ochrana před hmyzem.

Související obsah

Nejvhodnější doba pro návštěvu rozkvetlého pole je od začátku června do konce července. Otevírací doba je od devíti ráno do sedmi večer. Za vstup nic nezaplatíte a zaparkovat můžete ve Starovičkách za 50 korun.

Pokud chcete načerpat trochu italské atmosféry, zajeďte si na zámek Litomyšl. Tam totiž můžete pocítit tu pravou renesanční atmosféru. Podobnou té, kterou nabízí třeba náměstí svatého marka v Benátkách.

"Když řeknu, že to je perla renesanční architektury, tak to nebude klišé z učebnic, ale pravda," uvedl kastelán Petr Weiss. Zámek v 16.století postavil Vratislav II. z Pernštejna pro sebe a svoji španělskou manželku právě po vzoru italské architektury.

Související obsah

Vybrat si můžete ze dvou základních prohlídkových okruhů a za každý zaplatíte 190 korun. "Podařilo se nám vrátit interiéry do původní podoby," pokračoval Weiss. Jedinečné jsou třípatrové arkády hlavního nádvoří, díky kterým se návštěvníkům naskytnou krásné průhledy.

Kromě Litomyšle můžete navštívit i hrad Litice, který je od ní vzdálený 40 kilometrů. O něco dál je potom hojně navštěvovaná Kunětická hora.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz