Domácí

Kvůli Ukrajině mi neopraví vanu, zuří Okamura. Společnost hrozí soudem

Kvůli Ukrajině mi neopraví vanu, zuří Okamura. Společnost hrozí soudem
Tomio Okamura Zdroj: Facebook / Tomio Okamura - SPD

Předseda SPD Tomio Okamura si na svém facebooku postěžoval, že společnost, od které si koupil vanu, mu ji odmítla v záruce opravit bez toho, aby dopředu zaplatil 18 tisíc korun, které firma pošle na Ukrajinu a ukrajinské uprchlíky. Před firmou varoval své fanoušky na facebooku. Podle majitele společnosti si ale Okamura nekoupil žádnou vanu, nýbrž luxusní vířivku, na žádnou záruční opravu neměl nárok a ani ji nežádal a do toho, jak firma naloží s penězi, mu nic není. Okamurovi už společnost poslala předžalobní výzvu.

"POZOR! Chci se s vámi podělit o osobní zkušenost s podle mého názoru velmi neseriózní firmou, která provozuje řadu e-shopů a prodejen, abyste také tzv. nenalítli. Na podzim roku 2020 jsem si u firmy NO TRADING s.r.o. koupil vanu a minulý týden jsem si chtěl objednat záruční opravu," napsal ve středu na svém facebooku Tomio Okamura.

Vylíčil při tom, že majitel firmy Ondřej Nosák podmiňuje opravu, která má podle Okamury být zdarma, tím, že musí dopředu zaplatit "nepochopitelnou a přemrštěnou částku 18 000 Kč plus DPH a zároveň MUSÍ souhlasit s tím, že tyto peníze poté věnuje –⁠ 8 000 Kč na konto Člověka v tísni Ukrajina a 10 000 Kč na sbírku ukrajinského velvyslanectví," píše Okamura.

Předseda SPD také o firmě napsal, že dělá naschvály lidem, kteří mají jiné názory na Ukrajinu, covid a Afghánistán, majitel firmy to měl podle něj přímo v korespondenci zmínit s tím, že kdo si na tato témata myslí něco jiného než on, je "vyvrhel největšího stupně".

Z vany je vířivka

Okamura se pod svým příspěvkem dočkal velké podpory. Lidé mu psali, že to sdílí dál a povzbuzovali ho, aby se obrátil na Českou obchodní inspekci. Podle Ondřeje Nosáka se to ale stalo jinak, než poslanec píše. V prvé řadě se podle majitele společnosti vůbec nejedná o vanu, ale o luxusní kulatou vířivku, kterou si poslanec nechal při stavbě svého domu nainstalovat na terasu. Firma Vířivky a Infrasauny obyčejné vany vůbec neprodává. Okamura si ji navíc údajně neobjednal u jeho společnosti, ale u stavební firmy, která byla hlavním dodavatelem při stavbě vily v Praze 6 a s ní by měl pak řešit případnou reklamaci.

Nosák také tvrdí, že ale Tomio Okamura nikdy nepožadoval ani reklamaci, ani záruční opravu, nýbrž servisní službu, která měla spočívat ve vyčistění vířivky. Za tímto účelem Nosáka 2. června kontaktovala Okamurova asistentka Alena Kadlčková a předala mu k telefonu Okamuru. Ten si chtěl údajně dohodnout servis, který měl spočívat ve vyčištění vířivky.

Okamura si měl dokonce vířivku náramně pochvalovat. "S Tomiem Okamurou jsem já, Ondřej Nosák, mluvil osobně. Pan poslanec říkal, že by si přál 'něco jako garanční' servis vířivky, že ji tam mají již téměř dva roky, jsou s vířivkou náramně spokojeni, používá ji několikrát týdně, ale že ta voda je již kalná, nevoní, pění apod., jestli bychom mohli přijet a vířivku vyčistit," upřesňuje majitel firem. 

Související obsah

Redakce TN.cz s žádostí o vyjádření k reakci firmy oslovila přímo Tomia Okamuru, odkázal nás na svého právního zástupce Petra Přikryla. Ten tvrdí, že od samého začátku byla řeč o záruční opravě a nikoliv o údržbě. "Můj klient by rád zdůraznil, že chtěl pouze to, aby k němu přišla firma na případnou reklamaci, nebo servis. Nechtěl nic jiného. Nechtěl žádný konflikt. Nechtěl žádnou komunikaci ohledně Ukrajiny. Jako každý jiný občan České republiky," řekl redakci TN.cz Přikryl.

Majitel firmy Ondřej Nosák rozporuje i Okamurovo tvrzení, že po něm chtěl souhlas s tím, že peníze věnuje na Ukrajinu. Připouští sice, že při komunikaci s Okamurou uvedl, že zmíněné peníze užije na podporu Ukrajiny. Tato část zprávy však měla být pouze informativní a firma žádný souhlas nevyžadovala. Jako důkaz předkládá záznam komunikace s Okamurovou asistentkou.

O tom, že by firma služby podmiňovala souhlasem s konkrétním užitím peněz, nic neví ani Okamurův právník Přikryl. "O podmiňování netuším. Možná, že v afektu (Okamura) něco napsal, nebo řekl," prohlásil Přikryl.

Související obsah

Naschvály neděláme, brání se firma

To, že v komunikaci s Okamurovou asistentkou zmínil termín "vyvrhel nejvyššího stupně", Nosák otevřeně přiznává. Stejně tak se nijak netají tím, že s politickými názory Tomia Okamury nesouhlasí. Důrazně ale odmítá, že by na základě politických názorů své zákazníky jakkoliv diskriminoval.

"Firma NO TRADING s.r.o. ani její jednatel se nikdy nedopustila naschválů vůči jinak politicky orientovaným jedincům či subjektům a ani neví, jak a proč by se nějakých naschválů měla dopouštět," uvedl Nosák.

Související obsah

Ve snaze bránit se proti údajným lžím, které podle firmy Okamura šíří, zaslala firma NO TRADING předsedovi SPD předžalobní výzvu. Ta podle jeho právníka Okamurovi zatím nepřišla. Ondřej Nosák také uvádí, že jako omluvu požaduje odškodné, které v plné výši zašle na konta Člověka v tísni a Velvyslanectví Ukrajiny.

Co má ještě doma Okamura

Nosák také prozradil, že jeho společnost se podílela na stavbě Okamurova "atypického rodinného domu v Praze 6" ještě jedním výrobkem. "Dodávali jsme ještě do suterénu domu na míru vyrobenou cedrovou finskou saunu. V tomto případě jsme v přímém obchodním vztahu s poslancem Tomiem Okamurou. Odmyslím-li si majitele domu (jeho radikalizaci názorů a chování v posledních cca 2 letech), tak na projekt jako takový hrdý jsem, protože se nám povedl," dodal majitel společnosti a odhalil, co se ještě skrývá za zdmi nepřehlédnutelné pražské vily.

Redakce TN.cz se Okamurova právního zástupce také ptala, zda předsedovi SPD nevadí, že majitel firmy prozrazuje, jaké luxusní vybavení poslanec doma má.

"To panu Okamurovi nevadí. Ke všem finančním prostředkům, které má, má i příjmy ze svého podnikání, potažmo i v rámci příjmu jako poslanec České republiky. Tudíž všechny svoje příjmy má transparentní. Vzhledem k velikosti toho objektu, ve kterém pan Okamura žije, si myslím, že to není podstatné," řekl Přikryl.

Vyjádření majitele firmy pobavilo řadu lidí na sociálních sítích. "Je typické, že paní Kadlčková napíše vÝřivka. Tihle vlastenci se diktátu z češtiny bojí víc než diktátu z Bruselu," reaguje paní Zuzana na gramatickou chybu ve zprávě, kterou Okamurova asistentka zaslala prodejci vířivek. "Hádám, že ta luxusní vířivka (čteno vana) stála víc než si průměrně inteligentní SPD volič vůbec umí představit. A už vůbec netuší, že mu na ni vlastně všichni přispěli," napsal uživatel facebooku Martin. 

Dům Tomia Okamury Zdroj: Michal Turek / MAFRA / Profimedia

​Okamura se musí omluvit europoslancům. Kvůli výrokům o přijímání migrantů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz