Zahraničí

Rusko tvrdí, že dobylo Lysyčansk. Má prý pod kontrolou celou Luhanskou oblast

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu měl v neděli prezidentu Vladimiru Putinovi oznámit, že ruská armáda dobyla Lysyčansk a nyní tak ovládá celou Luhanskou oblast na východě Ukrajiny. Ukrajina ale tohle tvrzení Ruska popírá. Na druhé straně ale přiznává, že pád města a následně i celé Luhanské oblasti opravdu hrozí.

Po týdnech bojů je pro ruskou armádu kontrola nad celou Luhanskou oblastí téměř na dosah ruky. "Po úspěšných útočných akcích ruská vojska úspěšně obklíčila město Lysyčansk," oznámil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Rusové slaví, velké vítězství se ale prý zatím nekoná. To, co my teď sledujeme, jsou ruská propagandistická vítězství, ale skutečná velká vojenská vítězství to nejsou," tvrdí vojenský analytik Jiří Vojáček.

S Lysyčanskem mají Rusové pod kontrolou všechna významná území Luhanské oblasti. Podle západních analytiků ale její skutečné ovládnutí bude trvat ještě několik dní. Zisk Luhanské oblasti by ale Rusům zásadní výhodu přinést neměl.

Související obsah

​"Pak se dá předpokládat, že Západ ještě zintenzivní své dodávky zbraní, Ukrajinci by tak mohli dobýt zpět Cherson, což by byla pro Rusy strategická porážka," prozradil Vojáček.

Podle odborníků jsou obě armády příliš vyčerpané. Po dobytí Luhanské oblasti tak válka může přejít do patové situace, která by mohla vyústit v další vyjednávání. Jiní experti čekají, že mírová jednání by mohla začít, až Rusové získají celý Donbas. "Několik dalších desítek kilometrů dál jsou další široké řeky, které jsou výborné pro obranu a na nich jsou ještě navíc opevněná města Slavjansk a Kramatorsk," objasnil Vojáček.

Právě na Slavjansk v neděli ruské jednotky začaly střílet mnohem více raket. Ostřelování má nejméně šest obětí, včetně jednoho dítěte. Další desítky lidí jsou zraněny.

Alice Procházková, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz